Sarkozy şatafatlı miras için aceleci

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, daha göreve başlayalı dört ay olmasına karşın şimdiden tıpkı selefleri François Mitterand ile Jacques Chirac gibi ardında şatafatlı bir miras bırakma derdine düştü.

PARİS - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, daha göreve başlayalı dört ay olmasına karşın şimdiden tıpkı selefleri François Mitterand ile Jacques Chirac gibi ardında şatafatlı bir miras bırakma derdine düştü. 'Büyük Projeler' kapsamında Louvre Müzesi'nin avlusuna 21 metrelik cam piramit inşa ettiren Mitterand ile Afrika ve Asya sanatına adanan Quai Branly Müzesi'ni kuran Chirac'a özenen Sarkozy de, 'mimarlık sanatının gücünden' faydalanmayı planlıyor. Sarkozy, Fransa'ya şanına yakışır bir miras bırakması için kendisine tavsiyelerde bulunmaları amacıyla dünyaca ünlü mimarları Paris'e davet etti. Sarkozy'nin listesinde, Londra'daki Gherkin binasını yapan Lord unvanlı Britanyalı mimar Norman Foster, Paris'in simgelerinden Pompidou kültür merkezinin iki mimarından biri olan Richard Rogers, Mitterand ve Chirac için projeler tasarlayan Jean Nouvel ile Pritzker Mimarlık Ödülü'nü kazanan ilk kadın mimar Zaha Hadid gibi uluslararası üne sahip 15 'yıldız mimar' var. Fransa lideri, mimarları Paris'teki 'Mimari Kenti Müzesi'nin yarınki açılışında ağırlayıp önerilerini dinleyecek.
Dünyanın en güzel heykel bahçesi
Elysee Sarayı, Sarkozy'nin aklından geçenler hakkında 'ketum' davranıp bir açıklama yapmadı. Ancak rivayetlere göre, cumhurbaşkanı, Renault otomobil fabrikalarının yıkılmasıyla boşalan Seine Nehri üzerindeki Seguin Adası'nda, 'dünyanın en büyük heykel bahçesini' kurdurmayı planlıyor. Mimar Rogers, "Sarkozy'nin yapılaşma kalitesinin iyileştirilmesine ilişkin Fransız geleneğine bağlı kalması muhteşem" ifadelerini kullanırken Nouvel "Fransa Cumhurbaşkanı'nın yenilikçi mimariyi teşvik edeceğine inanıyorum" yorumunu yaptı.