Sarkozy Sosyalist Parti'yi içerden çökertmeye çalışıyor

Avrupa'yı yönetme hevesindeki Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin IMF Başkanlığı'na sürpriz çıkışla Fransa solunun en önemli isimlerinden Dominique Strauss Kahn'ı önermesi, Sosyalist Parti'ye (PS) tuzak kurmasına yoruluyor. '
Haber: ARZU ÇAKIR MORİN / Arşivi

PARİS- Avrupa'yı yönetme hevesindeki Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin IMF Başkanlığı'na sürpriz çıkışla Fransa solunun en önemli isimlerinden Dominique Strauss Kahn'ı önermesi, Sosyalist Parti'ye (PS) tuzak kurmasına yoruluyor. 'Açılım Hükümeti'yle solun önemli isimlerini kabinesine katıp herkesi şaşırtan sağcı Sarkozy, Sosyalistlerin eski ekonomi bakanı ve lider adayı Dominique Strauss Kahn'ı IMF Başkanlığı'na önerip bir taşla iki kuş vurdu. Adayının adını ABD Başkanı George W. Bush, İspanya, İtalya, Britanya başbakanları Rodriguez Zapatero, Romano Prodi ve Gordon Brown'a açıkladığını söyleyen Sarkozy, rakibi Sosyalist Parti'yi de büyük bir karmaşaya sürükledi.
Royal: Sarkozy beni duygulandırdı ama...
PS'yi içeriden fethe çalışan Sarko, solun sembol ismi Bernard Kouchner'in yanı sıra Jean-Pierre Jouyet, Eric Besson ve Jean-Marie Bockel'i hükümete katmıştı. Strauss- Kahn ise parti içinde cumhurbaşkanlığı adaylığını Sarko'nun rakibi Segolene Royal karşısında yitirmişti ama gelecek parti kongresinde liderlik için tekrar yarışa hazırlanıyordu. Sarko, Strauss Kahn'ı tercihini "IMF Başkanlığı için büyük inanılırlık, eşsiz deneyim ve çok dil bilinmeli. O, tüm bu kalitelere sahip. Ayrıca IMF işleyişine dair de aynı fikirdeyiz. Bu kalitede bir insanın adaylığına, sadece sosyalistliği için karşı mı çıkmalıyım? O zaman nasıl tüm Fransa'nın Cumhurbaşkanı olurum. cumhurbaşkanının görevi herkesi birleştirmektir" diye sundu.
Sosyalist eski kültür bakanı, Royal'ın danışmanlarından Jack Lang ve eski başbakanlık müsteşarı Olivier Schrameck'e de görev öneren Sarkozy, eski sosyalist başbakan ve Anayasa'ya hayır kampanyasının başını çeken Laurent Fabius'la da Avrupa konusunda görüştü. Fabius'un ekibi Sarkozy'yi ideolojik kafa karışıklığı yaratıp PS'yi tuzağa düşürmeyi amaçlamakla suçladı. Meclis Grup Başkanı Jean Marc Ayrault'nun görevi reddetmesi için uyardığı Lang'le arasında kavga çıktı.
PS başkanı François Hollande ise Strauss-Kahn'ın iyi bir aday olduğunu teslim etse de, Sarkozy'yi 'siyasi manevra' yapmakla suçlayıp "Avrupa ve Fransa'ya sunulmuş IMF'yi yönetme fırsatı, iç siyasi amaçlar için kullanılmamalı" eleştirisi yaptı. Royal de, "Sarkozy'nin Sosyalistleri bu kadar övmesinden onurlanıp duygulandım, ama önerilere hiçbir destek vermeyeceğim" dedi.
Sarkozy: Toplu af yok
Sert suç politikası yanlısı Sarkozy, bir geleneği de bozup 14 Temmuz Bastille Günü'nde toplu af çıkarmayacağını söyledi. Yetkilerini aşırı dolu hapishaneleri ferahlatmak için kullanmayacağını belirten Sarkozy,
kendisinden 3 bin mahkûmun affının istendiğini belirtip "Af hakkı ne zamandır hapishaneleri idare yolu olarak kullanılıyor" dedi. 50 bin mahkûma göre yapılmış Fransa hapishanelerinde 61 bin mahkûm yatıyor.