Sarkozy 'Tek Fransa' dedi, ama...

Sosyalist Royal'i yenen Sarkozy, taraftarlarına seslenirken mutluydu.


Sarkozy muzaffer
Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Sarkozy, "Tüm Fransızların başkanı olacağım" dedi. Başbakan Erdoğan: "Umarım seçimdeki açıklamaları ikili ilişkilerde görmeyiz."
Haber: ARZU ÇAKIR MORİN / Arşivi

PARİS - Fransa'da, cumhurbaşkanlığı yarışında Sosyalist kadın rakibi Segolene Royal'i yüzde 47'ye karşı yüzde 53 oyla geride bırakan iktidardaki sağcı Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) lideri Nicolas Sarkozy'yle birlikte radikal reformların ve yeni bir dış siyasetin yolu açıldı. Fransızlar için küreselleşmeden koruyan şemsiyenin kapatılmasıyla sosyal devlete veda anlamı taşıyan zaferinin ardından Paris'in Concorde Meydanı'nda 30 bin taraftarına hitap eden Sarkozy, 'bütün Fransızların başkanı' olma sözü verdi.
Kitleleri "Fransa bana her şeyi verdi, şimdi sıra bende" sözüyle coşturan sağcı lider, otorite, birlik ve kardeşliği tesis edeceğini söyleyip "Fransa'da herkes kendi yerini bulmalı, en zor durumdakilere yardımla işe başlayacağım" dedi. AB'ye "Fransa tekrar Avrupa'ya güçlü biçimde geri döndü" diye seslenen Sarkozy, "İhtiyaç duyduğunuz her zaman dostluğumuza güvenebilirsiniz" mesajı verdiği ABD'yi, küresel ısınmayla mücadeleye köstek değil destek olmaya çağırdı. Akdeniz ülkelerinin AB gibi birlik kurup Avrupa ile Afrika arasında yakın halka oluşturmasını öneren yeni Fransız lideri, sömürgeci geçmişi hatırlatan bir söylem tutturdu: "Fransa tüm ezilmişlerinin safında yer alacak. Burkaya mahkûm kadınları, Libya'da ölüme mahkûm Bulgar hemşireleri, Kolombiya'da rehine İngrid Betancorut'u terk etmeyeceğiz. Fransa'nın mesajı budur. Bu, Fransa'nın kimliği, tarihidir." Partide ünlü şarkıcılar Enrico Macias, Mireille Mathieu ve Faudel de sahne aldı.
Yüzde 85 oranındaki katılımla son dönemde Avrupa'da görülmeyen bir rekora imza atılırken, Sarkozy'nin siyasete girmesinin müsebbibi olduğu halde çiğneyip geçtiği Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, halefini soğuk biçimde kutladı. Elysee Sarayı'nın açıklamasında, Sarkozy'ye Fransız halkına hizmet görevinde başarılar dilenmekle yetinildi.
Sarkozy'nin zafer konuşmasındaki 'tek Fransa' vurgusuna karşın, ülke bu seçimle bölünmüş görünüyor. Kuzey ve doğu Sarkozy'ye, güney ve batı Royal'e oy verdi. Ardından Paris meydanları ikiye bölündü. Concorde'da Sarkozy'nin zaferi kutlanırken, yakınındaki Fransız ihtilalinin ünlü meydanı Bastille'de binlerce genç bunu protesto etti.
Soluğu Malta'da yat gezisinde aldı
Koltuğu devralacağı 16 Mayıs'a dek Paris'ten uzak kalacak Sarko, dün ailesiyle Malta'ya tatile gidip yat gezisine çıktı. Yeni liderin daha sonra Korsika'ya geçip ya da manastıra 'kapanıp' atacağı ilk adımları belirlemesi gündemde. 8 Mayıs bayramı, 9 Mayıs Avrupa Günü ve 12 Mayıs Fransa Kupası'nda yalnız bırakacağı Chirac'a "Şimdi tek cumhurbaşkanı var, o da sizsiniz" diyerek son günlerinin tadını çıkarma fırsatını veren Sarko, yarı başkanlık sistemi uyarınca gelecek ayki genel seçimleri beklemeden kabinesini kuracak.
IPSOS anketi kadınların yüzde 48'inin Royal'e, yüzde 52'sinin Sarkozy'ye oy verdiğini gösterirken, sağcı lider söz verdiği gibi 15 bakanlıktan yedisine kadınları getirecek.
'Deveciyan'a adalet bakanlığı'
Sarkozy'nin başdanışmanı François Fillon'u başbakan, kadın savunma bakanı Michel Alliot Marie'yi Dışişleri Bakanı, Alain Juppe'yi Avrupa'dan sorumlu Devlet Bakanı, Jean Louis Barloo'yu Maliye Bakanı, Ermeni soykırımının inkârını suç sayan yasanın savunucularından hukukçu vekil Patrick Deveciyan'ı Adalet Bakanı yapması bekleniyor. Sarko'nun programının ana hatları şöyle: İşsizliği 2012'da yüzde 8.3'ten 5'e düşürme, fazla mesaiden vergiyi kaldırma ve işe alıp çıkarmayı esnekleştirme, miras vergisinde indirim, ulaşımda grev olsa bile hizmet verme, işsizlere istemedikleri işlerde çalışma mecburiyeti...
10 ve 17 Haziran'da yapılacak genel seçimler için anketler yine merkez sağın yüzde 37 oyla kazanacağını, merkez solun yüzde 33, liberallerin yüzde 14 oy alacağını gösteriyor.