Sarkozy: Türkiye'nin AB'de yeri yok

Fransa'da cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk kez Brüksel'i ziyaret edip AB yetkilileriyle görüşen Nicolas Sarkozy, Türkiye'nin AB'de yeri olmadığını söyledi.

BRÜKSEL - Fransa'da cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk kez Brüksel'i ziyaret edip AB yetkilileriyle görüşen Nicolas Sarkozy, Türkiye'nin AB'de yeri olmadığını söyledi. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'yla ortak basın toplantısı düzenleyen Sarkozy, Türkiye'nin üyeliğine karşı olduğunu defalarca açıkladığını hatırlatıp, "Görüşüm değişmedi. Türkiye'nin AB'de yeri olduğuna inanmıyorum" diye konuştu. "Önceliğimiz AB'deki anayasa düğümünü çözmek. Türkiye'nin üyeliği konusu daha sonra tartışılabilir" diyen Fransa Cumhurbaşkanı, 21-22 Haziran'da Almanya'da yapılacak AB zirvesinde anayasa krizinin çözümü için 'basitleştirilmiş anlaşma' için uzlaşma arayacaklarını söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı, "Avrupa'nın sınırları olmalı mı, olmamalı mı? Hazmetme kapasitesi nedir? Biraz daha derine inmemiz gerekiyor" diyerek, Türkiye tartışmasının 'anayasa krizinin' aşılmasıyla gündeme geleceğini ifade etti.
Barroso ise Sarkozy'nin Türkiye konusundaki sözlerini ardından sessiz kalmasının 'yanlış yorumlanmamasını' isteyip "Komisyon Türkiye ile müzakerelerden yana. Müzakerelerin sürdürülmesi üyelerin sorumluluğunda ve bu sorumluluğu yerine getirilmeleri gerekiyor" dedi.
AB kaynakları ise, Sarkozy'nin Barroso ve Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt ile görüşmelerinde 'AB'li müttefiklerini Türkiye konusunda sinirlendirmeyeceği, yangına körükle gitmeyeceği' mesajı verdiğini söyledi.