'Sarkozy Türkiye'ye yumuşamaz'

Chirac gitti
dostluk bitti


Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Sarkozy, soluğu Malta'da yat gezisinde aldı. Chirac devrinin Türkiye yanlısı Barnier, müstakbel Avrupa'dan sorumlu bakan olarak çarketti: "Fransızlar Türkiye'yi istemiyor"
Haber: ARZU ÇAKIR MORİN / Arşivi

PARİS - Fransa cumhurbaşkanlığını 16 Mayıs'ta Jacques Chirac'tan devralması öncesi yat gezisine çıkan Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'nin AB üyeliğine karşıtlığı gündemden düşmüyor. Chirac'la çalışırken Türkiye'nin AB sürecine büyük emek veren eski Dışişleri Bakanı Michel Barnier, Sarkozy'nin dış ilişkiler danışmanı ve müstakbel Avrupa'dan sorumlu bakanı olarak bu görüşünü terk ettiğini açıkladı. I Tele'ye konuk olan Barnier, "Kesin olan bir şey var, Sarkozy göreve başladığında, Fransa'nın AB içinde Türkiye'ye ilişkin pozisyonu değişecek" dedi.
Barnier, Fransa'nın iki yıl önceki referandumda AB Anayasası'nı reddettiğini hatırlatıp şunları söyledi: "Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğini Fransız vatandaşlarının istemediği referandumda ortaya çıktı. Bu sese kulak vermeden edemeyiz. Sarkozy, bu konuda son derece net konuştu. Fransa'nın duruşu değişecek." Geçmişte Türk yanlısı olduğu ve AB üyeliğini savunduğunun hatırlatılması üzerine Barnier, "Referanduma dek ben de inanıyordum. Ama Türkiye'nin üyeliği anayasayı reddettirdi. Görüşüm de değişti" yanıtını verdi.
Rehn'den başlık vaadi
Kulislere göre, Sarkozy'nin Haziran 2008'de AB Dönem Başkanlığı'nı üstlenmesiyle Türkiye zorlu günler yaşayacak. Türkiye'de seçimin ardından yeni hükümetin AB'ye tavrını belirlemesi sonrası, sıra 2008'de oybirliğiyle yeni müzakere başlığı açılmasına geldiğinde, Sarkozy veto kartını çıkaracak. Ancak müzakerenin kesilmesi için de oybirliği gerektiğinden hemen kopuş beklenmiyor.
Dün Başmüzakereci Ali Babacan'ın Brüksel'de görüştüğü Avrupa Komisyonu'nun genişleme sorumlusu Olli Rehn, Sarkozy'yi tebrik edip seçim sonucunu iyi ya da kötü diye nitelemekten kaçınırken, şunları söyledi: "Türkiye'yle müzakere kararı oybirliğiyle alındı. Bir üye süreci değiştirmek istiyorsa, inisiyatif alıp olası sonuçların sorumluluğunu üstlenmeli. Fransa'nın yükümlülüklerine bağlı kalacağına güveniyorum." AB'nin bu hassas ve zor dönemde Türkiye'ye verdiği taahhütlere sadık kalıp Türkiye'nin kriterlere eksiz uymasını sağlamaya çalışması gerektiğini söyleyen Rehn, Almanya'nın dönem başkanlığını devredeceği 1 Temmuz öncesinde ekonomi-para politikası, istatistik ve mali denetim başlıklarının açılmasını hedeflediklerini belirtti.
Putin'den rötarlı tebrik
Seleflerinden farklı olarak ABD çizgisindeki Sarkozy'yi Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin 48 saat rötarla tebrik etti. Dün Rus basınının Sarkozy'ye gitmeyen tebriği ilişkilerin bozulacağına yormasının ardından akşam Putin'den yeni Fransız lideri ikili ilişkileri daha da güçlendirmeye ve BM Güvenlik Konseyi ile AB'de işbirliğine çağıran açıklama geldi.
Sarkozy ise, ailesiyle pazar gecesini Champs-Elysees'de pahalı bir otelde geçirip pazartesi zengin sanayici dostu Vincent Bollore'nin Falcon jetiyle Malta'yu uçup, dostunun 60 metrelik Paloma yatıyla Sicilya'ya açıldı. Yat, Chelsea futbol kulübü sabihi Roman Abromoviç'in yatının yanına demirliydi. Bu lüks karşısında Sosyalist siyasiler "Başka bir dünyada yaşıyor. Yoksulun değil, borsanın cumhurbaşkanı..." eleştirisini getirdi.