Sarkozy'den ilk imtiyazlı ortaklık atağı

Avrupa Komisyonu Almanya'nın dönem başkanlığında Türkiye'yle müzakerelerde açılması planlanan üç başlık olan istatistik, mali kontrol, ekonomi-para politikasıyla ilgili çalışmalarını tamamladığını duyururken...

BRÜKSEL/PARİS - Avrupa Komisyonu Almanya'nın dönem başkanlığında Türkiye'yle müzakerelerde açılması planlanan üç başlık olan istatistik, mali kontrol, ekonomi-para politikasıyla ilgili çalışmalarını tamamladığını duyururken, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy müzakerelerin önünü tıkamak için atakta. Financial Times, Sarkozy'nin Türkiye'nin avroya geçişini hazırlayacak ekonomi-para politikası başlığının açılmasını 21-22 Haziran'daki AB zirvesinde engellemeye çalışacağını teyit etti. Bir ülke temsilcisi, "Başarırsa korkarım Türkler çok kızacak" derken, Bir AB yetkilisi "İki başlığın açılması dünyanın sonu olmaz" görüşünü savundu. Lakin gazete, bunun Türkiye'yle müzakere hedefinin üyelikten imtiyazlı ortaklığa kayışının net işareti olacağını yazdı.
'Müzakere değişecek'
Fransa'nın Avrupa işlerinden sorumlu bakanı Jean-Pierre Jouyet de, Sarkozy'nin müzakereleri zorlaştıracağını belirtti: "Cumhurbaşkanı bir şey dememiş gibi müzakereler devam edemez. Türkiye'nin kendisini müzakerelerden bağımsız olarak modernleştirmesi çıkarımıza. Teknik müzakereler sürüyor. Ay sonuna dek bu konuda kararımızı vereceğiz."
Dün genişleme komiseri Olli Rehn'in sözcüsü, üç başlıkla ilgili tüm hazırlık çalışmalarını üyelere sunduklarını açıkladı. Genişleme Çalışma Grubu'nda bunları açmaya dair uzlaşma sağlanmasında Fransa'nın tutumu belirleyici olacak. (FT, aa)