Sarkozy'nin başındaki sinekler...

Fransa, pazar günü cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna hazırlanırken, ilk turun galibi olan iktidardaki sağcı Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) adayı Nicolas Sarkozy, medyaya sansür girişimlerinde bu kez baltayı taşa vurdu.
Haber: ARZU ÇAKIR MORİN / Arşivi

PARİS - Fransa, pazar günü cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna hazırlanırken, ilk turun galibi olan iktidardaki sağcı Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) adayı Nicolas Sarkozy, medyaya sansür girişimlerinde bu kez baltayı taşa vurdu. İkinci turdaki rakibi Sosyalist Segolene Royal ile ilk turun üçüncüsü Fransa Demokrasi Birliği lideri François Bayrou'nun ekran tartışmasını iki kez engelletmeyi başaran Sarkozy, Le Monde'un ünlü çizeri Jean Plantu'yu gazete yönetimine şikâyete kalkışınca 'boyunun ölçüsünü aldı.' Zira Plantu, 'Eskiden aşırı sağcı lider Jean-Marie Le Pen'e çizdiğin sinekleri şimdi benim kafamın etrafına çiziyorsun' diye hesap soran Sarkozy'ye 'kafasına üç sinek daha çizerek' yanıt verdi. Le Monde yönetimi de, yayımladığı 'Sinek' başlıklı açık mektupta 'Çizerin özgürlüğü kutsaldır' ifadesiyle Plantu'ya destek verdi.
'İsterseniz buluşalım'
30 yıldır Le Monde'un ilk sayfa karikatüristi olan Plantu, Sarkozy'nin sansür çabalarının 'sık sık gazete yönetimini aramakla' başladığını belirtti. Ancak UMP lideri daha sonra, İçişleri Bakanlığı görevinden ayrıldığı halde ünlü çizere üzerinde Bakanlık antetli zarfla mektup da göndermiş. Sarkozy, mektupta şu 'ricada' bulunmuş: "Karikatürünüzdeki bir detay gözümden kaçmıyor. Beni Le Pen'le aynı biçimde çizmenizden rahatsızım. Önceden Le Pen için çizdiğiniz sinek, şimdi beni izliyor. Bu karikatürlere son vermenizi rica ediyorum. Sanırım beni yanlış anlıyorsunuz. İsterseniz buluşabiliriz." Mizahçılığını konuşturan Plantu ise bir sonraki karikatürüne üç sinek daha çizip Sarkozy'yi 'dört sinekli' yapmış. Öfkeden deliye dönen Sarkozy bu kez de Plantu'yu 'Milli Kimlik Bakanlığı' önerisinin kısaltılmışı olan 'IN' harflerini bir köpek üzerine çizdiği gerekçesiyle yönetime şikâyet etmiş. Ancak Le Monde'un 'Sinek' başlıklı mektupla çizerine arka çıkmasıyla umduğunu bulamamış.
Radikal'e konuşan Plantu, olaya olumlu açıdan bakmayı tercih etti: "Sarkozy Le Monde yönetimini arayarak beni şikâyet etti. Ama gazete yönetimin açık mektup yayımlayarak beni desteklemesi büyük şans."
Plantu, son olarak çizdiği 'Dört sinekli Sarkozy' karikatürünü de Radikal okurlarına hediye ederken, "Yarınki Le Monde için çiziyorum. Konu ise önceki gün İstanbul'da düzenlenen laiklik gösterisi" diye konuştu.
Altyazı operatörü de işinden oldu
Sarkozy'nin diğer 'kurbanı' ise France 2'nin ABD yayınında görevli altyazı operatörü. Sarkozy'nin kampanyasına katılım çağrısını İngilizce altyazıya 'Şişkin egoma katılın' diye çeviren operatör işten atıldı.
Cumhurbaşkanlığı yarışını yüzde 52'ye 48 oranıyla kadın rakibi Royal'in önünde götüren Sarkozy'ye karşı solcu aydınlar da birleşti. Ünlü yönetmenler François Ozon ve Costa Gavras ile aktris Jeanne Moreau dahil 100'den fazla aydın, dün Liberation gazetesindeki açık mektuplarında şu çağrıyı yaptı: 'Sarkozy'nin cumhurbaşkanlığı Fransa'nın kendisiyle savaşa girmesi olur. Ülkenin bölünmemesi için Royal'e oy verin.'