Sarkozy'nin çocuk kurtarma operasyonu

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin siyasetteki 'hırslı, hızlı ve medyatik' adımlarını yavaş yavaş atmaya başladığı Neuilly belediye başkanlığı yıllarında sergilediği 'Sarkoşov'lardan biri, yarın televizyon draması...

PARİS - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin siyasetteki 'hırslı, hızlı ve medyatik' adımlarını yavaş yavaş atmaya başladığı Neuilly belediye başkanlığı yıllarında sergilediği 'Sarkoşov'lardan biri, yarın televizyon draması olarak ekrana gelecek. Devlet kanalı France 2'de yayımlanacak drama, Sarko'nun 14 yıl önce bir anaokulunu basan canlı bombadan, yaşları 3-6 arasında değişen çocukları kahramanca kurtarışını anlatıyor.
Özel timcileri kendine hayran bırakmış
Sarkozy, 46 saatlik rehine krizinde anaokuluna korkusuzca dalıp, bir eliyle bombanın pimini tutan, diğeriyle kendisine silah doğrultan 'canlı bomba' Eric Schmidt'le sıkı pazarlık yapmıştı. 100 milyon frank almazsa bombayı patlatma tehdidi savuran Schmidt'le daha ilk görüşmesinde Louis adlı çocuğu kurtaran Sarko, Schmidt'e "Bu kadar çok nakiti nerende taşıyacaksın? Sana kamyon lazım. Bunu hiç düşündün mü?" diye kafa tutmuştu. Para bavulunu teslim ettikten sonra Schmidt'in "Burada 100 milyon frank yok" şikâyetine de "Sana o kadar para bulamayacağımı söyledim. Bana inanmalısın. Çocukları ver" karşılığını vermişti. Kahvesine uyku hapı atılınca sızan Schmidt'i vuran özel güç üyesi Daniel Boulanger, Sarko'yu "Bir siyasiden bu kadar atılganlık beklemiyorduk. Saatler geçtikçe öyle rahatladı ki, sınıf içinde daha çok yürümemesi için onu uyarmak zorunda kalmıştık" diye övdü. (Times)