Sarkozy'nin Paris'i veto kartını sallıyor

Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkan Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy bugün Brüksel'de Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'yla ilk görüşmesine hazırlanırken...
Haber: ARZU ÇAKIR MORIN / Arşivi

PARİS - Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkan Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy bugün Brüksel'de Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'yla ilk görüşmesine hazırlanırken, Paris 21-22 Haziran'daki AB zirvesinde üç yeni müzakere başlığının açılmasını veto sinyali veriyor. Barroso, "Fransa'nın veto hakkı var ama sonuçlarına katlanır" çıkışı yaparken, Brüksel'i ziyaret eden Fransa'nın Avrupa işlerinden sorumlu Bakanı Jean-Pierre Jouyet, 'imtiyazlı ortaklığı' savundu. RTL'ye demecinde Sarkozy'nin 'imtiyazlı ortaklığı' desteklediği ve bundan rahatsızlık duymadığını söyleyen Jouyet, "Türkiye ile özel ortaklık kurma yollarını bulmaya çalışacağız. Türkiye'nin üyeliği, aslında AB sınırlarının belirlenmesi sorunu. Sonsuza dek böyle gidemeyiz" dedi.
Le Monde dün yeni başlık konusunda Paris'in AB'de kriz yaratacağına dikkat çekerken, Reuters'a konuşan bir diplomat "Sarkozy, olası vetonun kâr zarar hesabını yapıyor. Sonuçta konu Almanya Başbakanı Angela Merkel'le pazarlıkla çözülecek" yorumu yaptı. 2008'in ikinci yarısında dönem başkanlığını üstlenecek Paris'te bu konuda iki başlılık hâkim. Sosyalist kanattan Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, "Türkiye Müslüman ama laik. AB üyeliğinden yanayım" derken, Sarkozy'nin Avrupa sözcüsü Alain Lamassoure, sürecin gözden geçirilip gerekirse müzakerelerin kesilmesini istiyor.
Prodi, Schulz ve Hoon'dan uyarılar
Diğer AB ülkelerinden Sarkozy'ye uyarılar da sürüyor. İtalya Başbakanı Romano Prodi, Türkiye'nin üyeliğinin uzun ve karmaşık bir süreç olacağını söylese de "Türkiye'nin Avrupa'ya ait olduğundan eminim. Hedefin yakalanması için sabır ve ısrar gerek" dedi. Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Martin Schulz ise Sarkozy için, "Bir bardak suda fırtına koparıyor. Ama müzakereleri engelleyeceğine inanmıyorum" ifadelerini kullandı. Britanya'nın AB İşlerinden Sorumlu Bakanı Geoff Hoon da Le Figaro'nun Sazkozy'nin tavrına dair sorusu karşısında, "Avrupa, sırtını büyük bir Müslüman ve laik ülkeye dönmemeli. Türkiye'nin Avrupa'ya entegre edilmesinin yolu bulunmalı. Müzakereler öngörülenden uzun olabilir ama süreci açık tutmamak ciddi hata olur" dedi.