Sarkozy'nin Türkiye'ye çifte oyunu

Erdoğan telefon etti

Türkiye, AB'den haziranda üç başlığın daha müzakereye açılmasını beklerken, Fransa lideri Sarkozy işi sonbahara atma niyetinde; ilk planı, hazirandaki zirvede sadece AB Anayasası'nı konuşmak. İkinci plan 'imtiyazlı ortaklığı' öne çıkarmak. Başbakan Erdoğan, Sarkozy'ye telefonla, "Medya üzerinden konuşmayalım"
dedi.

PARİS - Türkiye AB'yle müzakerelerde haziranda üç başlık daha açılmasını isteyedursun, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy gerekirse Türkiye'nin içine düştüğü siyasi krizi de bahane edip müzakerelerin devamını engellemek için kolları sıvadı. Önceki gün Brüksel'de Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'yla görüşen Sarkozy, "Fikrimi değiştirmedim. Türkiye'nin AB'de yeri olduğuna inanmıyorum" bayrağı açmıştı. Barroso, Komisyon'un müzakerelerin devamından yana olduğunu belirtse de, Sarko gibi "Şu anda önceliğimiz AB Anayasası krizinin çözülmesi" demişti. Dün de Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Sarkozy'ye"Türkiye ile müzakereleri sürdürmek için üye devletlerden sağlam bir yetki aldık. Komisyon, müzakerelerin sürmesinden yana" yanıtını verdi.
Le Monde'un seçenekleri
Brüksel'de "Türkiye sorunu şu anda gündeme gelmeyecek, tabağımız yeterince dolu" diye devam eden Sarko'nun iki seçeneği değerlendirdiği belirtildi. Le Monde'un haberine göre, ilk seçenek, Türkiye'yle yeni müzakere başlığı açılmasını sonbahara erteletmeye Komisyon'u ikna etmek. Sarko, 21-22 Haziran'daki liderler zirvesinde AB Anayasası'nın basitleştirilmiş hali üzerinde uzlaşılması ve başka konuların karışmamasını isteyecek. Sarko'nun Avrupa sözcüsü Alain Lamassoure'un yeni başlık açılmasının ertelenmesi için bulduğu formül de, 'Türkiye'nin krizde olduğu' bahanesi. İkinci seçenekse müzakere sürecinin yeniden ele alınıp, 'imtiyazlı ortaklık' hedefine yönlendirilmesi. Sarko'nun hangisini seçeceğini henüz kararlaştırmadığını aktaran gazete, "Bu alternatifleri geliştirenlere göre, çözümler, ne Türkiye'yi ne de üyeliğini destekleyen AB ülkelerini küçük düşürecek şekilde oluşturuldu" diye yazdı.
'Türkiye tartışılmayacak'
Komisyon başsözcüsü Johannes Laitenberger dün Sarkozy'nin seçilmesiyle gündeme gelen Türkiye ve genişleme konusunun 'gelecek hafta ve aylarda' tartışılmayacağını söyledi. Laitenberger, Sarko'ya "Hiçbir ülkenin adaylık statüsü geri alınmadı. Sadece bazı ülkeler müzakereleri tamamlasa da katılmak istememiştir. Taahhütlere bağlı kalma ve tek yanlı adım atmama, uluslararası ilişkilerin gereğidir. Müzakerelerin başlatılması ve başlık açılıp kapatılması oybirliğiyle alınıyor" diye çıkıştı.
Dün Sarkozy'yi arayan Başbakan Tayyip Erdoğan, "Medya üzerinden konuşmayalım" dedi. Erdoğan, Türkiye ile Fransa'nın, ekonomik, siyasi ve askeri konularda geniş işbirliğini hatırlatıp ortak sorunların çözümü için doğrudan görüşmelerle birlikte çalışılmasını istedi. Birlikte çalışma arzusunu teyit eden Sarko, Ankara saldırısı dolayısıyla üzüntülerini de iletti.
Dışişleri sözcüsü Levent Bilman ise Sarko'ya "Türkiye, müzakere eden bir ülke ve hedef tam üyelik olarak belirlendi" anımsatması yaptı. Fransız liderin sözlerini "Türkiye açısından cesaret verici olarak görmüyoruz. Yapılmaması daha iyi" diye eleştiren Bilman, Türkiye'nin ekonomi-para politikaları, istatistik ve mali denetim başlıklarının haziranda açılmasını beklediğini ekledi. (Dış Haberler)