Sarkozy'ye art arda Türkiye uyarıları

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Avrupa sınırlarını tartışmaya açıp Türkiye'nin AB üyeliğini önleme çabası art arda uyarılar alıyor.

PARİS - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Avrupa sınırlarını tartışmaya açıp Türkiye'nin AB üyeliğini önleme çabası art arda uyarılar alıyor. Sarkozy, Akdeniz Birliği fikrini teşvik edeceği Cezayir-Tunus turuna çıkarken, Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Paris'e Türkiye'nin AB sürecini engellememe çağrısı yapıp, "Bir üye ülke ya da bir grup ülke seçilen yolu değiştirmek istiyorsa bunun sonuçlarına dair sorumluluğu üstlenmeli. Güvenilirliğimizi yitiririz" dedi. Financial Times Deutschland'a demecinde, Sarkozy'nin aralık zirvesinde genişlemeyi öne alma niyetini eleştiren Rehn, Türkiye'ye düşmanlığın sağcı-radikallerce sömürülebileceğini belirtip ekledi: "Katılım süreci istikrar ve laiklik için çapadır. Laik ve post-İslamcı her iki akım, ülke AB üyeliğine bağlı olduğunda ılımlı olur."
'Akdeniz Birliği'yle rekabet yaptırmayın'
Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier da, Sarkozy'nin Türkiye'nin AB üyeliğini dışlamak için öne sürdüğü Akdeniz Birliği önerisine itiraz edip "Komşuluk politikalarımızın birbiriyle rekabet içine sokulmamasına dikkat etmeliyiz" dedi. 1995'te AB'nin Akdeniz ülkeleriyle kültürel, ekonomik ve siyasal ilişkilerini geliştirme amacıyla başlattığı ama Filistin-İsrail sorunu yüzünden hayata geçirilemeyen Barcelona Süreci'ne atıf yapan Alman bakan, "Akdeniz Birliği, Barcelona Süreci üyeleriyle aynı mali faydalara erişmeyi isterse bu rekabete yol açar ve uyuşmazlıkların kaynağı olur" dedi. Fransa Dışişleri sözcüsü dün Akdeniz Birliği'nin Barcelona'ya alternatif olmadığı yanıtını verip, "Barcelona Süreci'ni ikame etmek değil güçlendirmek istiyoruz" dedi.
'Türkiye'yi şimdiden dışlamak felaket olur'
İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D'Alema da tartışmaya, "Türkiye'nin AB üyeliği, Avrupa'nın din ve kültür çatışmasına verebileceği en iyi yanıt. Bunu şimdiden imkânsız saymak felaket olur. Sarkozy'ye yanıtım bu" diye katılıp Sarkozy'nin değişeceğini öngördü. (Dış Haberler)