Sarkozy'ye 'baba evi' Macaristan'dan destek

Fransa'da nisandaki cumhurbaşkanlığı seçiminde iktidardaki Halk Hareketi Birliği Partisi'nin adayı olan İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy, göçmen geçmişiyle arasına mesafe koymaya çalışsa da, babasının memleketi Macaristan'da unutulmadı.

ALATTYAN - Fransa'da nisandaki cumhurbaşkanlığı seçiminde iktidardaki Halk Hareketi Birliği Partisi'nin adayı olan İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy, göçmen geçmişiyle arasına mesafe koymaya çalışsa da, babasının memleketi Macaristan'da unutulmadı. Macaristan'ın başkenti Budapeşte'nin güneyindeki 2 bin nüfuslu Alaattyan kasabası sakinleri, babası Pal'in hatırına cumhurbaşkanlığı yarışında Sarkozy'yi destekliyor. Tarihçi Lajos Mosonyi, "Kasabalılar, Sarkozy'ye gerçekten destek veriyor ve kazanması umudunu dile getiriyor" diye konuştu.
1945'e dek Sarkozy malikânesinde çalışan Jusztika Ivanics ise sağcı liderin babasının gençliğinde çok çapkın olduğunu söyleyip şunları anlattı: "Pal ve kardeşleri yazlarını burada büyük dayılarının yanında geçirirdi. Çok yakışıklı ve cana yakın çocuklardı. Akşamları arabayla dolaşıp kızları takip edip onları öpmeye çalışırlardı."
Sarkozy'nin ülkedeki tek akrabası ise Budapeşte'de yaşayan Mariann Sarkozy. Fransız siyasinin ailesinin durumunun komünizme geçişle bozulduğunu aktaran Mariann, "Babası Pal'in Szolnok kenti belediye meclisinde saygın bir görevi vardı. O yüzden iyi bir hayat sürüyorlardı. Ama asla çok zengin değildiler" dedi. Mariann, Pal'in Macaristan'dan kaçış öyküsünü ise şöyle anlattı: "Rivayete göre, Pal nehir kıyısında bir ceset bulmuş. Daha sonra da kendi kimlik belgelerini bu cesedin üzerindeki giysilerin ceplerine yerleştirmiş ve kendisini ölü gibi göstermiş. Önce Avusturya ve Almanya'ya ardından da Fransa'ya geçmiş." Pal Sarkozy'nin, 1949'da Selanik göçmeni bir Yahudi olan Andree Mallah'la evlendiğini aktaran Mariann, küçük bir çocukken anne-babası boşanan Sarkozy'nin kökenlerini unutmasından da dertli: "Sarkozy'nin Macarca konuşamaması büyük ayıp. Bu nasıl olur? Macaristan onun bir parçası."