Sarkozy'ye göre Türkiye nüfusu 100 milyon

Fransa'nın sağcı Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Türkiye'nin nüfusunu 100 milyona çıkardı. Sarkozy'nin, dün Avrupa Parlamentosu vekilleriyle özel görüşmesinde Türkiye'nin AB üyeliğine itirazlarını tekrarlarken...

PARİS - Fransa'nın sağcı Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Türkiye'nin nüfusunu 100 milyona çıkardı. Sarkozy'nin, dün Avrupa Parlamentosu vekilleriyle özel görüşmesinde Türkiye'nin AB üyeliğine itirazlarını tekrarlarken, şu ifadeleri kullandığı kaydedildi: "100 milyon nüfuslu Türkiye Avrupa'da değil, Küçük Asya'da. Fransız öğrencilere Avrupa'nın nasıl olup da Suriye'yle sınırı bulunduğunu açıklayacak kişi ben olmam. Ben varken, Türklere AB üyeliği vaat edemezsiniz."
Sarkozy'nin AP görüşmesi kapalı yapıldığından içeriğini Elysee Sarayı ile AP'deki Sosyalist grubun başkanı Martin Schulz aktardı. Elysee sözcüsü Fransız liderinin sözleri için, "Cumhurbaşkanı Fransa'nın pozisyonunu çok açık biçimde teyit etmiştir" diye konuştu. Schluz ise Fransız lidere, 'Fransa'nın dönem başkanlığında Türkiye'yle müzakereleri durduracak mısınız' diye sorduğunda "Sadece üyelikle ilgili olmayan 30 başlığı destekleyeğim" yanıtını aldığını aktardı. Schulz ise Sarkozy'ye "Türkiye ile müzakereler bütün Müslüman dünyası için önemli bir mesaj" demiş.
Fransa'yı grev dalgası sarıyor
Öte yandan Fransız liderin başı ülkesindeki grev dalgasıyla dertte. Sarkozy'nin 5 milyar avro tasarruf hesabıyla erken ve avantajlı emeklilik ayrıcalığını değiştirmeye soyunduğu demiryolu işçilerinin dün akşam başlattığı greve bugün Paris metrosu ve otobüs hatları, devlet enerji sektörü işçileri, opera çalışanları eşlik edecek. Bunu 20 Kasım'da öğretmenler, posta telekom çalışanları, memurların grevi izleyecek. 29 Kasım'da da sulh yargıçları ile zabıt kâtipleri grev yapacak. Üniversite özerkliğine şirketleri müdahil eden yasayı protesto için günlerdir boykottaki 40 yükseköğretim kurumundan Paris 10. Üniversitesi, greve saatler kala polisin cop ve göz yaşartıcı gazla müdahalesine uğradı. (Dış Haberler)