Sarkozy'ye ilk isyan bagetten

Sarkozy 'sopalık' olabilir

Fransızların 'sopa' anlamına gelen baget ekmeğine yüzde 5-7 zam yapılınca Cumhurbaşkanı Sarkozy'ye tepki yağdı. Gazeteler kararı manşete taşırken reformların zenginlere hizmet ettiği eleştirisi yapıldı.

PARİS - Fransa'da cumhurbaşkanı olmadan varoşlara karşı aşağılayıcı tavrıyla, Elysee Sarayı'na yerleşince de lüks tatil macerasıyla olay yaratan Nicolas Sarkozy bu kez gerçek bir sınavla karşı karşıya. Küresel düzeyde tahıl fiyatlarındaki artış, 'sopa' anlamına gelen Fransızların vazgeçilmez ince uzun ekmeği baget fiyatlarına yansıyınca Cumhurbaşkanı ummadığı bir baskı altına girdi. 10 kişiden dokuzunun günlük taze ekmek alıp üç öğün yediği Fransa'da ekmeğe yüzde 5'lik zam hayat pahalılığının sembolü haline geldi.
Mevzu havalar ve ekmek
Bagetler muhaliflerin elinde ekonomik devrim vaat etmiş Sarko'yu dövmek için birer sopaya dönüştü. Le Monde'un birinci sayfasına koyduğu karikatürde First Lady Cecilia 18. yüzyılda 'Ekmek bulamıyoruz' diye isyan eden halka "Ekmek yerine pasta yesinler" yanıtı veren Kraliçe Marie-Antoinette'ye benzetilip, bu sözü eşi Sarkozy'ye söylerken betimlendi. Fransız Frıncı ve Pastaneciler Konfederasyonu'nun ilan ettiği zam, 200 yıl öncesi gibi bir sosyal dalgalanma yaratmasa da halkta fiyatların durmayacağına dair korkuya yol açmış durumda. Konuyu manşete taşıyan solcu Liberation, elde baget tutan bir Fransızın resmi eşliğinde Sarko'nun reformlarının sadece zenginlere hizmet ettiği eleştirisi yöneltti. Gazete 'Sosyal katmadeğer vergisi, doktor muayeneleri ve geri ödenmeyen ilaçların oranındaki artışa ekmek fiyatlarının eklenmesi eğitim yılına
alım gücü düşük giren halkı tedirgin ediyor' tespitini yaptı. Yerel Les Dernieres Nouvelles D'Alsace gazetesi halktaki havayı "Herkes hava durumu gibi baget fiyatlarını konuşuyor" diye aktardı.
Fırınlarda 75-95 cent'e satılan bagete zam, tahıl fiyatlarındaki artışla geldi. Zengin ülkelerin biyoyakıta yönelmesi ve kuraklığa bağlı olarak Avrupa'da bu yıl ton başına tahıl fiyatları 177 dolardan 322 dolara fırladı. Fransa'da 1978'den beri devletin fiyat kontrolü uygulamadığı bagetler ise son 15 yılda yüzde 50 zam yedi. Bagetlerin Sarkozy'ye darbe vurması kaçınılmazken, hükümet dar gelirliyi rahatlatacak atraksiyonlar peşinde. Başbakan François Fillon telefon şirketlerini "Fiyatlar yüksek" diye uyarırken, Eğitim Bakanlığı okul araç-gereçlerinin düşük fiyatla satılması çağrısında bulundu. Anketlere göre Sarkozy'nin alım gücünde ilerleme sağlayacağına inananların oranı yüzde 28.
(Financial Times, The Guardian)