Sarkozy'ye karşı işbirliği
42 yaşındaki Miliband 40 yaşındaki Babacan'la ortak basın toplantısı düzenledi.


Miliband Ankara'da

Britanya Dışişleri Bakanı Miliband Ankara'da Dışişleri Bakanı Babacan, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'la görüştü. Miliband, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkan Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'ye karşı birlikte mücadele sözü verdi.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Britanya'da başbakanlığı Tony Blair'den devralan Gordon Brown'un 42 yaşındaki Dışişleri Bakanı David Miliband, Ankara'yla hem AB hem de Irak konusunda 'yeni açılımlar' için altyapı çalışması yaptı. 40 yaşındaki yeni Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın ilk resmi davetlisi Miliband, dün Ankara temaslarını "Bu enine-boyuna diplomasi, bizi yeni dönemde daha güçlü kılacak" diye yorumlarken, Babacan'la yaşıtlığına atıfla "Ankara ile her konuda uyumu artıcağız" dedi. Ankara, Kıbrıs'ın çözümünde beklediği jestler ve Irak'taki yeni yapılanmayı gündeme getirdiği Miliband'den vaat aldı. AB'de Türkiye'ye sürekli engel çıkaran Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye karşı 'ortak mücadele' sözü veren Britanyalı bakan, gelecek günlerde Babacan'la yapacağı 'özel zirve'de mücadele formüllerini belirleyecek.
'Türkiye'yi kıskanıyoruz'
Babacan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ağırladığı Miliband, Babacan'la ortak basın açıklamasında, AB sürecinde iki ülkenin işbirliğinin önemini vurguladı. 'Sembolikten çok öte, gerçekten özde anlamda bir ziyaret' yaptığını belirten Miliband, Blair hükümetinin son 10 yılda Türkiye'yi desteklemek için 'şampiyon" gibi çalıştığını, Brown hükümetinin de aynı kararlılıkta olduğunu anlatıp "AB'nin, Türkiye ile Britanya'nın tam ve eşit ortak olduğu bir kurum olmasını istiyoruz" vurgusu yaptı. Türkiye'deki demokratikleşme sürecini yakından izlediklerini ekleyen Britanyalı bakan, Türkiye'nin Britanya'ya örnek olabileceğini, Türkiye'de yüzde 84 olan seçime katılım oranının ülkesinde yüzde 65'te kaldığını anlatırken "Biraz kıskanıyoruz" dedi. Miliband, Türkiye'deki demokrasi tartışmasını, "Modernleşilirken, gelenekler de korundu. Türkiye, demokrasi mücadelesinden güçlü çıktı" diye değerlendirdi.
Babacan, Kıbrıs'ta çözüm için garantör Britanya'dan destek beklediklerini, KKTC'ye ambargonun kaldırılmasını istediklerini söyledi. Miliband ise, Blair'in tutamadığı KKTC'ye doğrudan uçuş ve ticaret sözleri için "Verdiğimiz sözleri, uluslararası kurallar çerçevesinde yaparız" dedi. İkili, Kıbrıs'ta çözüm için yılda en az bir zirve yapıp bakanlıklar arasında yakın diyalog kurmada anlaştı.
Irak savaşına muhalif Miliband, Britanya'nın Irak'tan aşamalı çekildiğini hatırlatıp Irak'ın Iraklılarca yönetilmesine inancını dile getirdi. Türkiye'nin Irak'ın yeniden yapılanmasında 'hayati rol' oynayacağını ve bölgede daha etkin olacağını söyleyen Miliband, Türkiye'nin Irak'a komşu ülkeler girişimine destek dile getirdi. PKK'nın terör faaliyetlerini kınarken de, "Türkiye'nin Irak'la çalışarak bu sorunla mücadelesini alkışlıyoruz" dedi.