Sarkozy'ye Portekiz itirazı

AB dönem başkanlığına gelecek Portekizli Antunes, 'Türkiye tartışılsın' diyen Fransa lideri Sarkozy'ye karşı çıktı: "Önceliğimiz reform anlaşması."

BRÜKSEL - AB dönem başkanlığını bu hafta sonu Almanya'dan devralacak olan Portekiz'in Avrupa İşleri Bakanı Manuel Lobo Antunes, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'nin üyeliğini tartışmalı kılmak için aralıktaki AB zirvesine kadar 'Akil Adamlar' grubunun toplanıp AB'nin sınırlarını çizmesi yolundaki önerisini dışladı. Antunes, Türkiye yerine, 27 üyeye genişleyen birliğin işleyişi üzerinde uzlaşılamayan AB Anayasası yerine kabul edilen 'Reform Anlaşması'nın hayata geçirilmesine odaklanacaklarını söyledi.
Dün Brüksel'de gazetecilere konuşan Antunes, "Fransa'nın genişleme, sınırlar ve Türkiye'yi tartışmak zorunda olduğumuzu söyleme hakkı var. Fakat fikirlerini açıklamak dönem başkanlığının da hakkı" dedi. Bu aşamada Reform Anlaşması'na konsantre olup aralığa kadar çözüme odaklanmak istediklerini belirten Portekizli bakan "Ondan sonra elbette diğer önemli konuları da görüşebiliriz" diye konuştu. "Türkiye'nin gerekli kriterleri yerine getirmesi halinde AB'ye katılımını 'çok önemli ve temel bir gelişme' olarak görüyoruz" vurgusu yapan Antunes, "Genişleme belki de coğrafi olmaktan çok siyasi bir konu. Ve hepimiz bu konuda farklı görüşler olduğunu biliyoruz. Bu konuda açık ve tek sesli çözüm bulmak çok güç olabilir. Sanırım bir parça zamana ihtiyacımız var" sözleriyle konunun zamana bırakılmasını salık verdi.
'Kriterleri karşılayan üye yapılır'
Diğer yandan Türkiye'nin üye ülkelerin oybirliğiyle aday ülke yapıldığı ve müzakerelere başladığını anımsatan Antunes, "Türkiye, Hırvatistan ve Makedonya ile Batı Balkanlar'ın AB perspektifini masada tutacağız. Katılım müzakerelerinin nihai amacı, kriterlerin karşılanmasıyla adayların AB'ye kabulüdür. Her iki tarafın sorumlulukları var" ifadelerini kullandı. (afp, Reuters, aa)