Sarkozy'yi sarhoş etmiş

Sarkozy, Putin'le görüşmeden sarhoş çıktı.

Putin deyip geçme!

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Rusya Devlet Başkanı Putin'in 'oyununa geldi.' Sarkozy'nin, Putin'le görüştükten sonra çakırkeyif biçimde gazetecilerin karşısına çıkışının görüntüleri, YouTube'da haftanın eğlencesi oldu. Haberi veren spiker, "Görüldüğü kadarıyla Sarkozy sadece su içmemiş" diye eğleniyor.
Haber: ARZU ÇAKIR MORIN / Arşivi

PARİS - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, selefi Jacques Chirac'la yakın dost olup geçen ayki seçim zaferini 48 saat rötarla kutlayan Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 'oyununa geldi.' Putin, geçen hafta G8 zirvesinde baş başa görüşüp başta Çeçenya konusunda olmak üzere sert eleştirilerini dinlediği Sarkozy'yi sarhoş edip gazetecilerin karşısına dili dolanır halde çıkarmış.
İlkin Belçika televizyonunda yayımlanıp başta YouTube olmak üzere yüzlerce web sitesinin en çok izlenen videoları arasına giren görüntülerde, Sarkozy'nin çakırkeyifliğini fark etmemek imkânsız. Söze basın toplantısına geç kaldığı için özür dileyerek başlayan Sarko, gülerek Putin'le görüşmesinin beklenenden uzun sürmesi nedeniyle geciktiğini belirtiyor. Konuşma yapmaktan kurtulmak için gazetecilere "Nasıl yapalım? Siz mi sormak istersiniz, ben mi konuşayım" diyen Sarko, gazetecilerin susması üzerine sarhoş tutukluğuyla yavaş konuşmaya başlıyor, hatta kekeler gibi, birkaç kere hıçkıracak gibi oluyor. Nitekim Belçika'nın RTBF kanalı sunucusu, Fransız liderin görüntülerini "Size gösterme arzumun önüne geçemedim. Sarkozy, Putin'le görüşmeden çıkıyor ve göründüğü kadarıyla görüşmede sadece su içmemiş" esprisi yaparak yayımladı.
'Sarkoholic', 'ayyaş Sarko'
Böylece 'tecrübesiz' Sarko eski KGB ajanı Putin'in 'ağına düşerken', www.youtube.com/watch?v=I4u3449L5VI&eurl ve www.youtube.com/watch?v=haFdXeEPBcU&mode=related&search adreslerinde yer alan videoyu, ilk dört günde 1 milyon kez izlendi. İzleyiciler, 'Putin'in Sarkozy'yi votkayla sarhoş ettiği' yorumu yaparken, Fransa liderine 'Sarkoholic', 'Vodka Sarkoff' ve 'ayyaş Sarko' lakapları taktı. Ama iddiaları yalanlayan Sarkozy'nin ekibi, basın toplantısının kalan bölümünü de gösteren yeni bir video yayımlatıp, cumhurbaşkanının sarhoş değil 'yorgun' olduğunu öne sürdü.
Sarhoşluk videosu, Fransız ekranlarına yansımazken, gazeteler başta olayı görmezden gelse de sonunda konuya yer verdi. Videonun sansür edildiğini savunup 'İnternetten dört gündür tüm dünyaya ulaşan bu görüntüye artık gözümüzü kapatamayacağız' diye yazan Liberation, 'Fransa sonunda Boris Yeltsin'ini buldu!' yorumunu yaptı. Ardından Le Monde da habere yer verdi.