Şarm el Şeyh'ten İsrail'e çekil çağrısı

Şarm el Şeyh'ten İsrail'e çekil çağrısı
Şarm el Şeyh'ten İsrail'e çekil çağrısı

Dün Avrupa?da pek çok gösteri yapılırken, Lübnan?ın başkenti Beyrut?da ABDelçiliğine girmek isteyen göstericileri polis tazyikli su ve gazla zor önledi. FOTOĞRAF: AP

Şarm el Şeyh'teki Gazze zirvesinde Mısır sınıra yabancı gözlemcileri kesinlikle reddetti. Avrupalı liderler Gazze'den çekilmesini istedikleri İsrail'e Hamas'ın silah kaçakçılığını önlemek için garantiler sundu. Gül, 'Filistin sorunu çözülmeli, iki yılda bir böyle toplanamayız' uyarısı yaptı

ŞARM EL ŞEYH - Gazze’de geçici ateşkesi takiben, kalıcı ateşkes için arabuluculuk yapan Mısır dün Kızıldeniz sahilindeki Şarm el Şeyh kentinde acilen zirve düzenledi. Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin eşbaşkanlığındaki zirveye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile Britanya, Almanya, İtalya, İspanya başbakanları Gordon Brown, Angela Merkel, Silvio Berlusconi, Rodriguez Zapatero, Ürdün Kralı 2. Abdullah, Arap Birliği Genel Sekreteri Emir Musa ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun katıldı. Zirveye Gazze’ye Mısır’a uzanan tünellerden silah sevkini önleme mekanizmasına katılma sözü vermiş Avrupa ülkelerinin davet edilmesi dikkati çekti.  

‘Abluka eşittir kaçakçılık’
Zirve sonunda tüm liderler basın toplantısı yaptı. Gazze’de kalıcı ateşkes, İsrail’in çekilmesi ve ablukanın kalkması için Mısır’ın planına uluslararası destek isteyen Mübarek, Gazze sınırına yabancı gözlemcileri ise reddetti. Musa “Kaçakçılık sorunu Gazze nefes alamadığından var. Abluka yüzünden ihtiyaçları olan maddeleri tünellerden kaçırıyorlar. Bunun bitmesi için sınırın açılması lazım” diye ekledi. 

‘Bütün sorunların anası’
Zirveye giderken “Gazze’ye Türk askeri şu an söz konusu değil. İlerde nasıl düzenlemeler olacak, o zaman konuşulur” diyen Gül, zirvede Mübarek’e teşekkür edip, kalıcı ateşkes için İsrail’in derhal çekilmesi, ablukanın kalkması ve Gazze’nin yeniden imarının başlaması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin Kahire-Şam-Tel Aviv arasında mekik diplomasisi yaparak ateşkese katkıda bulunduğunu belirten Gül, “Filistinliler mutlaka uzlaşı hükümeti kurmalı. Devlet Başkanı Mahmud Abbas öncülüğünde bu işin olacağına inanıyoruz” dedi. Barış için tüm bölge ve Avrupa ülkeleri ile yeni ABD yönetimini göreve çağıran Cumhurbaşkanı şu mesajı verdi: “Kalıcı barış sağlanamazsa her iki yılda bir bu acılar tekrarlanıyor. 2006’da da Lübnan için bir araya gelmiştik. Filistin ve İsrail devletinin yan yana, güvenlik altında beraber yaşayabilecekleri bir ortamın muhakkak sağlanması gerek. Bu ötelenecek sorun değil. Dünyadaki birçok sorunun altında bu var.”

Obama memnun oldu
Sarkozy ise, “İsrail ile Mısır’a Gazze’ye silah kaçırılmasının sona erdirilmesi yönünde her türlü yardımı yapmaya söz verdik. İsrail’e gidip güvenlik hakkı konusunda yanında olduğumuzu söyleyeceğiz. Ama İsrail de roket atışı durursa çekileceğini ilan etmeli” dedi. Denizden silah sevkini önlemek için savaş gemilerini vaat etmiş Brown “Ateşkesi, kalıcı olabilmesi için insani yardım erişimi, askerlerin çekilmesi, silah sevki ve roket saldırılarının bitmesi izlemeli” diye konuştu. Yarın resmen ABD Başkanı olacak Barack Obama ateşkes memnuniyetini ve barış çabalarına yardım etme kararlılığını ifade etti. Başdanışmanı David Axelrod da Obama yönetiminin Ortadoğu için hemen harekete geçeceğini söyledi.  (Dış Haberler)