Şas'lı haham: Mümin olmayan asker ölür

İsrail'de koalisyon ortağı aşırı dinci Şas Partisi'nin Filistinlilerin imhası çağrılarıyla ünlü ruhani lideri haham Ovadia Yosef, bu kez Yahudileri çileden çıkardı.

KUDÜS - İsrail'de koalisyon ortağı aşırı dinci Şas Partisi'nin Filistinlilerin imhası çağrılarıyla ünlü ruhani lideri haham Ovadia Yosef, bu kez Yahudileri çileden çıkardı. Yosef, geçen yıl Lübnan'a karşı savaşan askerlerin ölmelerini yeterince mümin olmamalarına bağladı.
Haham, cumartesi vaazında, "İsrailli askerlerin savaşta ölmelerinde şaşılacak bir şey yok; Çünkü Şabbat'a saygı duymuyor, Tevrat'ın emirlerine uymuyor, her gün dua etmiyor ve Yahudi muskası taşımıyorlar. Tanrı onları bağışlasın. Askerler inanır da dua ederlerse Tanrı savaşta onlara yardım eder ve ölmezler" dedi. Savaşın birinci yıldönümüne denk gelen bu sözler ölenlerin ailelerini çileden çıkarttı. Aileler oğullarının dindar olmasının savaşta canlarını kurtarmaya yetmediği tepkisini verdi. 1997'de asker oğlunu yitiren Eli Ben-Şem, "Rezilce sözler. O yüz binlerce insanın lideri, kendisine yakın insanları yaralaması utanç verici" dedi. Laik Meretz Partisi'nin lideri Yossi Beilin ise Yosef'e "Saçma sapan sözler kusup yakınları ölenleri yaralayacağına Yeşiva öğrencilerine (ilahiyatçılar) orduya girme çağrısı yapsın" diye çıkıştı.
Yosef, Aşkenazilerin kadınların Şabat'ta mumlar yakıldıktan sonra dua etmesi gerektiği tezine karşı çıkarken de "Bu bir avuç aptal kadının görüşü. Kadının tek bildiği dikiştir. Gitsin kendilerine yapacak başka iş bulsunlar ve hamin (Şabbat sabahı pişirilen yemek) yapsınlar, fakat Tevrat meseleleriyle ilgilenmesinler" dedi. Bu tavrı da kadınlara ayrımcılık olarak kınandı.