Savaş alanına dönen Strasbourg alev alev

Savaş alanına dönen Strasbourg alev alev
Savaş alanına dönen Strasbourg alev alev

Fransa?nın Strasbourg kentinde polisle çatışan eylemciler, bir otel, bir sınır karakolu ve bir binayı kundakladı. FOTOĞRAF: AP

STRASBOURG - NATO ve savaş karşıtları, ittifakın 60. yıldönümü zirvesinin yapıldığı Fransa’nın Strasbourg ve Almanya’nın Kehl kentlerinin altını üstüne getirdi.  Fransa’dan 10 bin, Almanya’dan 15 bin polis seferber edilirken, özellikle liderlerin Kehl’den Strasbourg’a geçerken yürüdüğü Ren Nehri üzerindeki Avrupa Köprüsü civarı savaş alanına döndü.  Törenleri sabote etmeye kalkışan Black Block (BB) adlı grup, nehrin Strasbourg tarafındaki Ibis Oteli, sınır karakolu ve bir binayı kundakladı. Polis Ren Nehri’nin her iki yakasında da gösterilere katılanların sayısını 10 bin, organizatörler de 30 bin olarak verdi. Alman yetkililer de Fransa tarafına geçmek isteyen 7 bin kişinin Kehl’de polis tarafından engellendiğini açıkladı.
Sarkozy’den “Sokaklarda gösterici falan istemiyorum” emrini almış Fransız polisinin müdahalesiyle 50 kişi yaralandı. Siyah elbise giyinip Che posterleriyle yürüyen grup ‘NATO batıyor’ ve ‘60 yıl yeter!’ pankartları açıp ‘Sınırlara hayır’ sloganları attı. Strasbourg caddelerinde polisle köşe kapmaca oynayan protestoculardan 200’ü güvenlik kordonunu yarıp trafiği felç etti. Kentin farklı yerlerinde bir kilise ve bir eczanenin de dahil çok sayıda binaya zarar verildi. Yakılan lastiklerle kent duman altında kaldı.
Başka bir grup zirvenin yapıldığı yere 3 km kadar yaklaşıp, ABD ve Fransa first ladyleri Michelle Obama ile Carla Bruni’nin ziyaret edeceği kanser hastenesini abluka altına alınca program iptal edildi.  Köprünün ayağındaki aile fotoğrafı çekimini sabote etmeyi planlayan 13 dalgıç ise Ren üzerinde devriye gezen Fransız-Alman güvenlik botları tarafından yakalanıp tutuklandı. 

PKK da gösteri yaptı
Kafelerin kapatılıp trafiğin kısıtlandığı Strasbourg hayalet kente dönüşürken, Kehl nispeten sakindi. Burada yaklaşık 5 bin kişi barışçıl şekilde Avrupa Köprüsü’nü geçmek istese de polis engeline takıldı. Gösteriye katılan Avrupa Parlamentosu’nun sosyalist üyelerinden Tobias Pflieger “NATO barışı değil savaşı temsil ediyor. Bu bizim istediğimiz NATO değil” dedi. PKK’lılar da Strasbourg yakınındaki Schiltigheim banliyösünde bir süre yol kapatma eylemiyle Öcalan’ın bırakılmasını istedi. (afp, aa, ap)