Savaş karşıtları ABD'nin yakasını bırakmıyor

ABD'ye ikinci Vietnam sendromunu yaşatan Irak işgalinin dördüncü yıldönümünün arifesinde savaş karşıtları yine meydanlardaydı.

WASHINGTON - ABD'ye ikinci Vietnam sendromunu yaşatan Irak işgalinin dördüncü yıldönümünün arifesinde savaş karşıtları yine meydanlardaydı. Irak'ta işgalle gelen şiddet dalgasında günde en az 100 insan ölürken, ABD'de önceki gün Washington'da Beyaz Saray'ın önünde oturma eylemiyle başlayan protestolar dün Pentagon'a yürüyüşle devam etti. Amerikan savaş karşıtlarına kilisenin desteği dikkat çekerken dünyanın pek çok yerinde de benzer gösteriler düzenlendi.
Önceki gün Beyaz Saray önünde ANSWER (Savaşı Durdurmak ve Irkçılığa Son Vermek İçin Şimdi Eyleme Geç) inisiyatifinin düzenlediği gösteriye 1000 kişi katılırken, polisin dağılın emrine karşı gelen bazısı din adamı 100 gösterici tutuklandı. Gösteride kalabalığa seslenen papaz Lennox Yearwood, Başkan George W. Bush'a çekilme çağrısı yapıp, "3 bin 200 Amerikan askeri ve 600 bin Iraklının ölümünün ardından 'artık yeter' deme zamanı" dedi. Irak Hıristiyan Barış Tanığı adlı grup ise 3 bin 200 kişiyi Ulusal Katedral'de toplayıp barış duası yaptırdı. Papaz Jim Wallis, "Bu savaş Hıristiyan inancı açısından yanlış. Bu savaş Tanrı'ya karşı suç" diye çıkıştı. Papaz Raphael G. Warnock da, Bush'u durduramayan Kongre'yi 'beceriksizle' suçladı.
'Kaide yanlıları yürüyüşte'
Dün akşam gazi ve asker ailelerinin önderliğinde savaş karşıtları Pentagon'a yürüdü. On binlerce gösterici Vietnam Savaş Anıtı'ndan başlayıp Potomac Nehri'ni geçerek Pentagon'a varıp savaşa hayır dedi. Protestocular, Pentagon'a yürüyüşe hazırlanırken, Irak siyasetini destekleyen bir grupla karşı karşıya geldi. İki grup karşılıklı atışırken, yönetimi destekleyenler "Kaide yanlıları yürüyüşte" pankartları açtı. ANSWER üyeleri, Los Angeles'ta Hollywood'un sokaklarında ve San Francisco'da da kendini gösterdi. ABD'deki en büyük barış hareketi Birleşik Barış ve Adalet grubu bugün New York'ta savaşa karşı sesini yükseltecek. (Dış Haberler)