'Savaşan Begümler' ülkesinde avcı isyanı

'Savaşan Begümler' ülkesinde avcı isyanı
'Savaşan Begümler' ülkesinde avcı isyanı

Ordunun Avcı Birlikleri?nin Dakka?daki karargâhına yaptığı baskında çatışmaların çıktığı belirtilirken, isyanda ölü sayısı 50 olarak veriliyor. FOTOĞRAF: REUTERS

İki kadın başbakanın iktidar savaşının bitmediği Bangladeş'te ülke sınırlarını korumakla görevli Avcı Birlikleri isyan çıkardı. Hükümet normal orduyu üzerlerine sürünce isyancılar yatıştı

DAKKA - Bangladeş’te 2006’daki darbenin ardından aralıkta düzenlenen seçimlere ‘Savaşan Begümler’ diye anılan eski kadın başbakanlar Halide Ziya ile Şeyh Hasina’nın girmesine izin verilerek ülkede normalleşmenin önü açılmışken, bu kez kışlada isyan çıktı. Ülke sınırlarını korumakla görevli paralimiter Bangladeş Avcı Birlikleri (BDR), önceki gün düşük maaşlar ve kötü koşullar nedeniyle kazan kaldırdı. Avcıların normal ordudan atanan komutanlarına silah doğrultmasıyla başlayan isyanda 11 ya da 50 kişi ölürken Savaşan Begümler’den başbakanlık koltuğuna oturmuş Halk Birliği lideri Şeyh Hasina, demir yumruğuyla konuşup asileri ikinci günde susturdu.
Önceki gün başkent Dakka’da BDR karargâhında başlayıp 19 bölgeye sıçrayan isyanda General Şakil Ahmed ve onlarca komutanın bulunduğu 100’den fazla kişi rehin alındı. Asiler bir alışveriş merkezi ve okulu bastı. Hükümetin af ve taleplerin inceleneceği vaadiyle isyana son verilse de dün sabah yine alevlenen olaylar sınırlara yayıldı. Pek çok kışlada komutanlara atış açıldı. Hükümet ‘yanlış bilgi akışını önlemek için’ cep telefonlarını kapattı. Çatışmalarda ölü sayısı 11 ile 50 arasında veriliyor. Başbakan Hasina asilere “Derhal kışlalara dönün. Sabrımı taşırmayın. Sorunlarınızı halletmem için şans tanıyın” ültimatomu verip normal ordu birliklerini BDR karargâhlarına sürünce isyancılar beyaz bayrak çekti. Tüm isyancıların kışlalarına döndüğü açıklandı.

70 bin ‘avcı’ var
Komutanların ordudan değil avcılar arasından atanmasını isteyen ve aylık 70 dolar kazanan 70 bin mevcutlu BDR, 1971’de bağımsızlığını kazanmış ülkenin sınırlarını korumakla görevli olsa da sıklıkla ordunun diğer işleri için de koşturuluyor. (afp, ap, Reuters, bbc)