'Savaşan Begümler'e eve dönüş izni yok

Bangladeş'te yönetimi geçen ekimde devralan ordu destekli geçici hükümet, 1991'den beri nöbetleşe iktidar koltuğuna oturan ve aralarındaki ezeli kavga yüzünden 'Savaşan Begümler' diye anılan iki eski kadın başbakana ülkede yaşamayı haram etti.

DAKKA - Bangladeş'te yönetimi geçen ekimde devralan ordu destekli geçici hükümet, 1991'den beri nöbetleşe iktidar koltuğuna oturan ve aralarındaki ezeli kavga yüzünden 'Savaşan Begümler' diye anılan iki eski kadın başbakana ülkede yaşamayı haram etti. Ekimde başbakanlığa veda eden Halide Ziya'yı Suudi Arabistan'a sürgüne gönderme kararı alan yönetim, ondan önceki başbakan olan Avami Birliği lideri Şeyh Hasina'yı da ülkeye sokmama kararı aldı. 1981'deki darbe sırasında öldürülen eski devlet başkanı Ziya-ür-Rahman'ın dul eşi ve Bangladeş Milliyetçi Partisi'nin lideri Ziya ile bağımsızlık lideri Şeyh Mucib-ur-Rahman'ın kızı Hasina iki rakip hanedanın da temsilcisi.
Hasina ABD'de kaldı
Bir haftadır ev hapsinde olan Ziya rüşvet ve yolsuzlukla suçlanan iki oğlunun affedilmesi karşılığında sürgüne gitmeyi kabul etti. 22 Nisan'da ülkeden ayrılması gereken Ziya bavullarını toplarken bu sefer yönetim ABD'ye çocuklarını ziyarete gitmiş olan Hasina'nın Bangladeş'e girmesine izin verilmeyeceğini duyurdu. Amerikan medyasına kışkırtıcı açıklamalar yapmakla suçlanan Hasina, yokluğunda da, geçen yılın sonunda Ziya'ya karşı düzenlediği gösterilerde çıkan çatışmalarda ölen dört kişi nedeniyle hakkında dava açıldı. Hasina, geri dönmesini hiçbir şeyin engelleyemeyeceği restini çekerek "Suçlamalara karşı kendimi savunacağım" dedi. (Dış Haberler)