'Savaşı daha yitirmedim'

Küba lideri Fidel Castro, geçen temmuzda geçirdiği bağırsak ameliyatı sonrası çıkan spekülatif haberlere nanik yaparcasına üç ay sonra yeniden ekranlarda boy gösterdi. Devlet televizyonu önceki gün 80 yaşındaki Castro'nun sıkı müttefiki Venezüella...

HAVANA - Küba lideri Fidel Castro, geçen temmuzda geçirdiği bağırsak ameliyatı sonrası çıkan spekülatif haberlere nanik yaparcasına üç ay sonra yeniden ekranlarda boy gösterdi. Devlet televizyonu önceki gün 80 yaşındaki Castro'nun sıkı müttefiki Venezüella lideri Hugo Chavez'le 'hasret giderdiği' görüntüleri yayımladı. Pazartesi Havana'da çekilen görüntülerde, Castro'nun ekimdeki son görüntülerine nazaran daha sağlıklı ve kilo almış olduğu dikkat çekti.
Elinden portakal suyunu düşürmeyen efsane lider "Durumum, kaybedilmiş bir savaş olmaktan çok uzak" ifadeleriyle halkına moral aşıladı. Chavez, "Asla değil ve olmayacak" yanıtı verirken, Castro da 'öldü' iddialarını iyice boşa çıkarmak için Arjantin gazetesi Clarin'de cumartesi çıkan bir makalenin başlığını yüksek sesle okudu.
İki saatlik görüşme iki liderin kucaklaşmasıyla biterken Chavez, Castro'yu 'onurun Sezar'ı' diye niteledi. İki lider görüşmeyi "Vatan, sosyalizm veya ölüm" sloganı atarak tamamladı.