Savaştan arta kalan: 25 bin sakat, 200 bin 'esir'

Savaştan arta kalan: 25 bin sakat, 200 bin 'esir'
Savaştan arta kalan: 25 bin sakat, 200 bin 'esir'

Vavuniya?daki Manik kampında tel örgüler sivillerin eve dönmesine izin vermiyor.

Sri Lanka'da Tamil hareketini çökerten son saldırıda 25 bin kişi sakat kaldı. 200 bin kişi ise dikenli tellerin ardında tutuluyor

KOLOMBO -  Sri Lanka’da Tamil bölgesinde ayrılıkçılığın belini kıran ordu, Tamil Kaplanları’nın dönüşünü önlemek için asker sayısını 200 binden 300 bine çıkaracağını duyururken son çatışmanın insani felaket boyutu da yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa çatışmalarda hiçbir sivilin zarar görmediğini ve Tamil Kaplanları’nın elindeki 280 bin rehineyi kurtardıklarını iddia etse de Nobel Barış Ödülü sahibi Handicap International örgütü, en az 25 bin kişinin sakatlandığını kaydetti.
200 bin sivil de direnişin canlanmaması için dikenli tellerin arkasına hapsedilmiş durumda. Adanın doğusundaki Batticaloa’daki protez fabrikası ‘devasa taleplere’ yetişememekten şikâyet ediyor. Yaralıların yattığı hastanelere sınırlı sayıda sağlık uzmanının gönderildiği belirtiliyor. Beri tarafta 200 bin mültecinin kuzeydeki kampları terk etmelerinin yasaklandığı belirtiliyor. 

‘Nazi kampı gibi’

Bir yardım görevlisi kamplardaki manzarayı Telegraph’a “Durum, savaş bölgelerinde 20 yıllık yardım kariyerim boyunca hiçbir yerde görmediğim kadar kötü. Çengelin ortasındaki Polmoddai kampında sadece üstlerindeki giysilerle çatışmadan kaçmış ve kimisi ağır yaralı 6000 kişi açık kanalizasyonların ortasında dışkı bataklığında yaşıyor” diye aktardı. Times’a konuşan Katolik rahip Amalraj ise 2.5 metre yüksekliğindeki kazıklara sarılmış dikenli tellerle çevrili kampı “Nazi kampları ile ilgili kitaplar okudum. Burada aynısını yaşıyoruz. Nazi kampları burada” dedi. Genelkurmay Başkanı Sarath Fonseka da, liderleri Velupillai Prabhakaran’ın öldüğünü resmen kabul eden Tamillerin yeniden toplanmasından çekindiklerini, bu yüzden asker sayısına 100 bin ilave yapacaklarını duyurdu. “Dışarda yeni bir lider seçip geri dönmeye çalışabilirler” diyen Fonseka, orduya katılan gençleri de övdü: “Bir ayda 10 bin asker alabileceğimizi düşünmemiştik.” (Dış Haberler)