Seçim bahane, maksat eğlence

Seçim bahane, maksat eğlence
Seçim bahane, maksat eğlence

Yeşillere bürünüp meydanları dolduran gençlere Musavi?nin eşi Zehra elinde gülle seslendi. Ahmedinecad ise gergin gözüktü. FOTOĞRAFLAR: AA, AFP

Yarın cumhurbaşkanlığı seçimine gidecek İran'da reformcu Musavi yanlıları Tahran sokaklarında 24 saat parti yapıyor. Bu eylemler delikanlılarla kızların buluşup eğlenmesine vesile olurken, Ahmedinecad rakiplerini Hitler'e benzetti

TAHRAN - İran yarınki cumhurbaşkanlığı seçimine görülmemiş bir kampanyayla giderken aşırı muhafazakâr Mahmut Ahmedinecad’ı koltuktan göndermek için reformcu aday Mir Hüseyin Musavi’nin arkasına geçen gençlik, Tahran sokaklarında soluksuz karnaval havası estiriyor. Önceki gün SMS ve Facebook’la seferber olup başkent Tahran’ın en işlek caddesi Veli Asr’da 20 km insan zinciri oluşturan Musavi taraftarları, sabahlara kadar araçlarla turlayıp hip hop ve pop şarkıları çaldı, sokaklarda dans edip eğlendi. Polisin müdahale etmemesini fırsat bilen gençler, mitingi devasa partiye dönüştürdü.
Birkaç hafta öncesine dek seçime ilgisiz gençlerin Musavi’nin simge rengi yeşile bürünmeleri ‘kadife’ devrimlerdeki görüntüleri çağrıştırıyor. Tahran’ın Sadabat bölgesinde tur atan 21 yaşındaki Fatima Taheryan, “Gençler üzerinde baskı var, genelde böyle dışarı çıkamıyoruz. Bu bir taşla iki kuş vurmak gibi. Hem eğleniyor hem politika yapıyoruz” derken, 26 yaşındaki Parastu Pazhutan yeni başlangıç umudunu dile getirdi Aşkan adlı genç, “Yüzde 80’i eğlenmek için geliyor. Sıkıntı yaşamadan erkek ve kızların birbiriyle konuşması için bir bahane” yorumunu yaptı.
Gençler en son İran milli futbol takımı 1998’de ABD’yi yendiğinde ve 2001’de Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ikinci kez seçildiğinde bu şekilde sokaklarda eğlenmişti. Seçmen yaşının 18 olduğu ülkede oy kullanacakların üçte birinin 1979 İslam devrimini görmemiş internet çocukları olması da seçimin renklenmesinde önemli etken.

Musavi’ye Besiç desteği
Tahran’ın ardından Şiraz’da da Musavi için insan zinciri oluşturulurken, taşrada güçlü Ahmedinecad’ın taraftarları Tahran’ın güneyinde de varlıklarını hissettirmeye çalıştı. İran bayraklarına bürünen göstericilerden 22 yaşındaki Mehdi “Ahmedinecad yalnız olmadığını bilsin” derken, 25 yaşındaki Said İbrahimi, Musavi posterleri satsa da “Bu sadece bir iş. Bizim acılarımızla ilgilenen bir tek Ahmedinecad var. Bize su ve elektrik getirdi” diye konuştu.
Meydanlarda ABD Başkanı Barack Obama’nın etkisi de görülüyor. Ahmedinecad, Obama’nın ‘Evet yapabiliriz’ sloganından mülhem ‘Yaptık, yapabiliriz’ sloganını kullanırken, Musavi’nin tercihi ‘Umut hükümeti’ ve ‘Cihana yeni bir selam’. Siyasi yorumcu Enam Cuma, “Dünyanın artık değiştiğini düşünüyorum. Obama iktidara geldi, İran’da da değişim zamanı” dedi.
Musavi muhafazakârları da etkiliyor. 1980-1988’deki İran-Irak savaşında gönüllü savaşçıların oluşturduğu ve bugün adları ‘ahlak zabıtası’na çıkmış Besiç milislerinden bir grup bile, Musavi’yi destek için komite kurdu. ‘Gerçek Besiçler’ adlı grup, Ahmedinecad ekibinin Besiç kimliğini istismar ettiğini düşünüyor. Irak’ın zehirli gazından dolayı hâlâ zor nefes alan Hamid Salihi “İki tür Besiç var, bizim gibi savaşa katılmış gerçek Besiçler, bir de bu etiketi kullanarak Ahmedinecad’ı destekleyenler” dedi. 

Rafsancani köpürdü
İran’da herkesin bildiği eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani ile çocuklarının yolsuzluklarıyla ilgili suçlamaları Ahmedinecad’ın Musavi ile TV düellosunda açıkça dile getirmesi ise, harareti devletin zirvesine taşıdı. Düzenin Yararını Teşhis Kurulu Başkanı Rafsancani, dini lider Ayetullah Ali Hamaney’e mektup yazıp “Ahmedinecad’dan sözlerini geri almasını ve devlet tele-vizyonundan cevap hakkı tanınmasını istiyorum. Ama bunların kabul edilmemesi ve sizin sessiz kalmanızdan üzüntü duyuyorum. Müdahale etmelisiniz. Ben sussam bile sokaklarda görüldüğü üzere ayaklanmalar patlak verir” diye çıkıştı.
Ahmedinecad ise özellikle ekonomiyle ilgili yalan söylemekle suçlayan Musavi ve diğer iki rakibine dün Tahran’daki mitinginde yanıt verdi: “Cumhurbaşkanına hakaret suçtur ve cezası hapistir. Hükümete karşı bu tür suçlamalar Hitler yöntemlerine dönüştür, bu herkes inanıncaya dek yalanları tekrarlamaktır.” Devrim Muhafızları’nın siyasi büro şefi Yadullah Civani ise reformcuları ‘Kadife Devrim’ hazırlığı yapmakla itham etti. Civani, Musavitaraftarlarının yeşil giyinmesine atfen, “Seçimde belirli bir renk giyilmesi kadife devrimi çağrıştırıyor” sonucu çıkardı.(afp, ap, Reuters)