Seçim bütün Iraklıların başarısı

Iraklıların ülkelerinin ilk demokratik seçimlerine katılım oranı bütün beklentileri geride bıraktı. Geçen pazar günü sandığa gidip oy kullananlar, totaliter yönetim ve siyasi baskı döneminin bertaraf edilmesi amaçlı tek ve ortak bir iradeyi ifade etti.

Iraklıların ülkelerinin ilk demokratik seçimlerine katılım oranı bütün beklentileri geride bıraktı. Geçen pazar günü sandığa gidip oy kullananlar, totaliter yönetim ve siyasi baskı döneminin bertaraf edilmesi amaçlı tek ve ortak bir iradeyi ifade etti. Bu hedef doğrultusunda demokratik pratiklerin en önemlisine sahip çıktılar. Üstelik can güvenliklerine yönelik tehditlere meydan okuyarak terörist gruplara anlamlı bir ders verdiler.
Seçimlerin sonucu ne olursa olsun, başarı en çok oy alan partilerin başarısı olmayacak, bütün partilerin, dolayısıyla tüm Irak halkının başarısı olacak. Zira ulusal kurumları yapılandırma sürecinde kazanan ve kaybeden olmaz. Bu sürece katkı koyan herkes kazanır. Sonuçta galip gelen siyasi katılımcılık, diyalog ve vatanseverliktir. Oy veren herkesin Irak'ın geleceğinin oluşturulmasında rolü olacak.
Seçim sonuçları, çok kan kaybeden ve uzun süre kalkınma motoru çalışmayan Irak'ın uzlaşı ve birliktelik temelinde köklü ve derin bir silkinme hamlesi yapabilmesi için yeniden düşünme gereğini ortaya çıkaracak.
Iraklıların birinci siyasi kazanımı, seçim deneyimini yaşamak ve yüksek
bir katılım oranı tutturmak idiyse ikinci kazanımları, ülkeyi istikrara götürecek ve Iraklıların ortak iradesi doğrultusunda yeni bir hükümeti oluşturma sürecinde olgun ve istikrar üretici bir tavır sergileyecek huzurlu bir koalisyon kurmak olacak.
Sonra da sıra, uygun ortam sağlandığında bir başka tarihi adıma gelecek: Bütün Iraklıların yerine getirmekle onur duyacağı anayasanın yazımı. Bu da Iraklıların üçüncü kazanımı olacak. Anayasa, Iraklıların ülkelerini, toplumlarını ve geleceklerini inşaya doğru yürüyüşünü kâğıda dökecek. Anayasa yazımına siyaset camiasının içinden ve
dışından mümkün mertebe geniş bir katılım sağlanmalı ki anayasa Iraklıların tamamının ortak kararından beslensin, halka güven versin.
Zorlu bir dönemeç geride bırakıldı. Iraklılar şimdi güçlü irade ve azimle önlerindeki dönemeçlere hazır. Irak için yeni bir dönem bu. Özgürlük, bütün hegemonya çeşitlerinden kurtuluş, şu anın ve geleceğin inşası için Iraklıların iradesinin öne çıktığı dönemdir bu yeni dönem...
(Irak gazetesi Zaman, başyazı, 4 Şubat 2005)