Seçim öncesi Kâbil'in ortasına banka baskını

KÂBİL - Afganistan’da bugün gerçekleştirilecek olan devlet başkanlığı seçimine yönelik saldırı tehdidi savuran Taliban, önceki gün başkanlık sarayına roket atmasının ardından dün de hemen yakındaki bir bankaya baskın düzenledi. Polis iki saat çatışmaya girdiği militanlardan üçünü öldürdü, kanlı cesetleri ayaklarından tutarak merdivenlerden indirip kamyona attı.
Banka baskınının sorumluluğunu üstlenen Taliban, başkent Kâbil’e soktuğu 20 savaşçı ve intihar bombacısının saldırı emri beklediğini duyurdu. Ülke çapındaki saldırılarda daha seçimler olmadan şimdiden altı seçim çalışanı hayatını yitirdi. 

Gazeteciler isyan etti
Bir kriz de Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin seçim günü şiddet olaylarıyla ilgili haberlere yasak getirmesiyle çıktı. İfade ve haber alma özgürlüğü adına yasağa uymayacaklarını duyuran gazetecilere BM ve ABD destek verirken, Afgan hükümeti, “Şiddet ve saldırı haberleri yasak, tüm medya bu karara boyun eğmek zorunda. Uyulmazsa yabancı ajansların büroları kapatılacak ve uluslararası gazeteciler ülkeden atılacak. Her demokratik ülkede olağandışı durumlarda böyle kararlar alınır” diye çıkıştı. Olayları aktarmaya çalışan Afgan ve yabancı gazetecilerin güvenlik güçlerince tartaklandığı haberleri geliyor.  

Britney de oy atacak!
Seçime hile karışacağının en önemli göstergesi olan çuvallar dolusu seçmen kartının satılmasına bile tuz biber ekilen bir vakıa gerçekleşti. Son olarak karaborsada ünlü pop yıldızı Britney Spears adına çıkarılmış seçmen kartlarıyla karşılaşıldı. Afganlar Britney Spears kartlarının kopyalarını birbirlerine e-postalıyor. (afp, Reuters)