Seçimin asıl galibi küçük partiler

Seçimin asıl galibi küçük partiler
Seçimin asıl galibi küçük partiler

Almanya?da internet özgürlüğünü savunan Korsan Partisi, yüzde 2 oyla barajı aşamasa da, yedinci gelerek büyük başarı elde etti. FOTOĞRAF: afp

BERLİN - Alman seçiminde küçük partilerin büyük çıkışı dikkat çekti. Yüzde 33.8 oy alan CDU/CSU geçen seçime göre 1.4, eski koalisyon ortağı SPD 11.2 puan kaybetti. Gelgelelim FDP yüzde 14.6 oyla 4.8, Sol Parti yüzde 11.9 oyla 3.2, Yeşiller yüzde 10.7 oyla 2.6 puan kazandı. Tagesspiegel SPD’nin tarihi hezimetinin yanısıra CDU/CSU’nun da 1949’dan beri en düşük oyu aldığına dikkat çekip, ‘Başbakan Angela Merkel’in de bir gözünün morardığı’ yorumunu yaptı. 

SPD’nin 1.2 milyon oyu Sol’a
CDU ile SPD’nin daha uçtaki partiler tarafından sıkıştırıldığı bir manzara doğarken, SPD’nin 1.2 milyon oyunu eski tüfek Sol Parti’ye kaptırdığı, CDU oylarının bir kısmının da FDP’ye gittiği hesaplanıyor. Yüzde 70.8’lik tarihi düşüklükte katılım da, CDU ile SPD’nin asıl seçmeninin sandığa gitmemesinden...
Eski Doğu Alman komünist partisiyle bağlantılı Sol Parti, SPD’ye “Eninde sonunda ulusal çapta buluşacağız. Belki hemen değil, bir iki yıl sonra. Ama SPD yeniden sosyal demokrat olmalı. Bir diğer şartımız da liderliğinin değişmesi” diye seslendi. SPD lideri Frank Walter Steinmeier, Sol Parti’yi reddetmekte ısrarlı. SPD’nin gelecekteki lideri görülen Berlin Belediye Başkanı Klaus Wowereit ise “Tabuları atmalıyız” diyerek yeşil ışık yaktı.
Merkel, 9 Kasım’daki Berlin Duvarı’nın yıkılmasının 20. yıldönümü törenine dek hükümeti kurmak istediğini belirtti. (afp)