Sekiz yıl sonra Taliban Afganistan'ın her yerinde

Sekiz yıl sonra Taliban Afganistan'ın her yerinde
Sekiz yıl sonra Taliban Afganistan'ın her yerinde

Uluslararası toplumun eğittiği Afgan Ulusal Polisi içinde kadın polisler de bulunuyor. FOTOĞRAF: AFP

KABİl/PEŞAVER - Amerikalıların 11 Eylül saldırılarının sekizinci yıldönümünü andığı gün, ‘Kaide’ye yataklık yaptığı’ gerekçesiyle kabusun faturasının işgalle kesildiği Afganistan’dan hayli kara haberler geldi. ABD ordusunun 2001’in sonlarındaki işgalle yönetimden devirdiği ancak bitiremediği Taliban’ın, Obama yönetiminin 21 bin asker takviyeli yeni Afganistan-Pakistan (AfPak) planına rağmen artık ülke çapında hemen her yerde varlığını artırdığı saptandı.
Londra merkezli düşünce kuruluşu Uluslararası Güvenlik ve Gelişme Konseyi (UGGK)’nın açıkladığı son raporunaa göre, Taliban. ülkenin yüzde 80’lik bölümüne kalıcı olarak geri döndü. Raporda bu oranın Kasım 2007’de yüzde 54, Kasım 2008’de yüzde 72 olduğu kaydedildi. Raporu “Taliban’ın önlenemez ve rahatsız edici bir şekilde döndüğüne artık şüphe yok” sözleriyle yorumlayan UGGK Başkanı Norine MacDonald, haritada Taliban’ın son yılları sakin geçiren kuzeydeki Kunduz, Balk ve hatta Tacik ve Özbek sınırındaki bölgelere kadar yayıldığını da gösterdi.
Obama’nın Afganistan ve Pakistan özel temsilcisi Richard Holbrooke ise 20 Ağustos’ta gerçekleştirilen şaibelerle dolu devlet başkanlığı seçiminin sonuçlarının gecikmesinin Taliban ve Kaide’ye yarayacağını savundu. Seçimlerde usulsüzlük yapıldığı iddialarının ardından görevdeki Devlet Başkanı Hamid Karzai ile sert tartışmalara giriştiği basına sızan Holbrooke, BBC’nin sorusu üzerine Afgan seçiminin tekrarlanmayacağını yinelerken, “Sonuçların bu kadar gecikeceğini sanmıyordum. Bundan en çok kâr sağlayanlar Taliban ve Kaide’dir. Herkes de bunun farkında” diye konuştu. (afp, bbc)