Senato'da Hindu duası protestoyla gölgelendi

ABD Senatosu'nun her sabah duayla açılması geleneğine çok kültürlülük katıp ilk kez bir Hindu din adamına dua ettirilmesi atağına aşırı dinci Hıristiyanların gölgesi düştü.

WASHINGTON - ABD Senatosu'nun her sabah duayla açılması geleneğine çok kültürlülük katıp ilk kez bir Hindu din adamına dua ettirilmesi atağına aşırı dinci Hıristiyanların gölgesi düştü. Bir Hindu tapınağının dinlerarası ilişkiler sorumlusu Rajan Zed Senato tarihine geçen duasını, ancak ortalığı velveleye veren üç protestocunun polis tarafından salondan atılmasının ardından edebildi. Kürsüde parlak turuncu-kızıl tuniğiyle boy gösteren Zed duasının ilk cümlesini tamamlamadan, ikisi kadın üç izleyici, "Yüce İsa, senin nezdinde iğrençlik olan bu duaya izin verdiğimiz için bizi bağışla", "Sadece tek ve gerçek bir Tanrı vardır" sloganları attı.
Üçlü Kongre'nin çalışmasını engellemekten tutuklanırken, Hindu rahip Irak'a dair ateşli tartışmalara hazırlanan Senato'daki duasını "Barış, barış, barış hepimizle olsun" sözüyle tamamladı. Zed'i davet eden Demokrat lider Harry Reid, yanlış anlamalara karşı hayatını barışa adamış Hindistan bağımsızlık kahramanı Mahatma Gandi'nin hatırlanmasını istedi. Kilise-Devlet Ayrılığı İçin Birleşmiş Amerikalılar lideri Barry Lynn, "Senato'nun duayla açılmasına karşıyız, amma illa açılacaksa Amerikan halkının çeşitliliğini yansıtmalı" dedi.