Şerif de Müşerref'e meydan okudu ama...

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in sekiz yıl sonra 3 Kasım'da yaptığı postmodern darbe ve sıkıyönetim ilanının ardından ipleri gevşetmesiyle sürgünden dönen eski Başbakan Navaz Şerif, siyasi arenaya kendisini bizzat devirmiş darbeci lidere meydan okuyarak girdi.

LAHOR - Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in sekiz yıl sonra 3 Kasım'da yaptığı postmodern darbe ve sıkıyönetim ilanının ardından ipleri gevşetmesiyle sürgünden dönen eski Başbakan Navaz Şerif, siyasi arenaya kendisini bizzat devirmiş darbeci lidere meydan okuyarak girdi. Şerif, 8 Ocak seçimleri için dün kardeşi Şahbaz ile birlikte Lahor'da adaylık başvurusunu yaparken, diktatörlüğe son vermeye geldiğini söyledi. Sıkıyönetim kalkmazsa boykota gidebileceğini de belirten Pakistan Müslümanlar Birliği'nin lideri, "Müşerref Pakistan'ı felaketin eşiğine getirdi. Müşerref yönetiminde başbakanlığa aday değilim" dedi.
Lahor'da kahramanlar gibi karşılanan Şerif'in evi önceki gece boyu yandaşlarının akınına uğrasa da siyasi geleceği belirsiz. Başsavcı Malik Kayyum, sürgüne gitmeden önce hakkında yolsuzluk ve 1999'da genelkurmay başkanlığını yapmış Müşerrif'in uçağının yurtdışından dönüşünü engellemeye çalışmaktan ömür boyu hapis cezası olduğundan, adaylığın reddedilebileceğini duyurdu. Şerif, Riyad'da 10 yıl sürgünde kalma şartıyla 2000'de hapisten çıkabilmişti. Diğer yandan Müşerref yönetimi, Suudi Arabistan'la yapılan yeni anlaşma sayesinde Şerif'in tutuklanmayacağını açıkladı. Yine Pakistan Halk Partisi lideri ve eski kadın Başbakan Benazir Butto'nun ardından Şerif'in ülkeye dönüşünün, Müşerref'e baskıyı artırdığı söylense de, darbeci liderin iki eski başbakanı birbirine karşı kullanma planı öne çıkıyor. Biri muhafazakâr, diğeri laik iki eski siyasi rakip şimdilik ittifak söylemi tutturuyor. Ama Şerif'in Müşerref'in geçen haftaki Riyad ziyaretinde Suudi arabuluculuğu sayesinde dönebilmesinin bir ittifaka girişmesini engelleyeceği belirtiliyor. Şerif ise "Müşerref'le hiçbir anlaşma yapmadım. Benim anlaşmam Pakistan halkıyla" diyerek iddiaları yalanladı. Karaçi'de kadınlara ayrılmış tek sandalye için adaylık başvurusunu yapan Butto ise "Bütün ılımlı siyasi partilerle ittifaka hazırız" diyor.
Müşerref emekliye ayrılınca sivilleşecek
Öte yandan Pakistan ordusu dün darbeyle yeni üyelerin atandığı Yüksek Mahkeme'nin beş yıl daha başkanlığını onayladığı Müşerref'in 29 Kasım'da yemin ederek göreve başlarken genelkurmay başkanlığı üniformasını çıkaracağını duyurdu. (Dış Haberler)