'Şeytani Amerika'dan dünyayı korumak Rusya'ya düşmez'

Vladimir Putin'in liderliğindeki Rusya, Bush yönetiminin ABD'yi tek süper güç kılma emelini yerden yere vururken, Rus Genelkurmay Başkanı Yuri Baluyevski, Amerikalıları 'şeytani' diye niteleyip, Rus ordusunun dünyayı ABD'den koruma yükümlülüğü olmadığı çıkışı yaptı.

MOSKOVA - Vladimir Putin'in liderliğindeki Rusya, Bush yönetiminin ABD'yi tek süper güç kılma emelini yerden yere vururken, Rus Genelkurmay Başkanı Yuri Baluyevski, Amerikalıları 'şeytani' diye niteleyip, Rus ordusunun dünyayı ABD'den koruma yükümlülüğü olmadığı çıkışı yaptı. Dün Russia Today televizyonuna konuşan Baluyevski, 'dünyanın Amerika'nın sinsi planlarına karşı kendini korumak için Rusya'ya güvenip güvenemeyeceği' sorusuna şu yanıtı verdi: "Kimsenin Rus ordusundan korkmak için nedeni yok. Yine de Rus ordusunun dünyayı şeytani Amerikalılardan korumak gibi bir yükümlülüğü bulunduğuna inanmıyorum."
Baluyevski'nin çıkışı, dün Brüksel'de başlayan NATO-Rusya Ortaklık Konseyi öncesine denk geldi. Rus komutan, ABD'nin Çekya ve Polonya'ya füze kalkanı kurma planlarının doğrudan Rusya'yı hedef aldığını söylerken, İran tehdidini gerekçe göstermesini de küçümsedi:
"İran'ın tehdit olmadığını herkes biliyor. İran'ın o kadar uzun menzilli kıtalararası füze geliştirip üretebilecek teknolojisi yok. En azından 2020'ye dek." Baluyevski, kalkanı Orta Asya ve Ortadoğu'daki füze denemelerini ortaklaşa gözletlemeye yönelik kullanma önerilerini ABD'nin reddetmesinin de bunun ispatı olduğunu vurguladı.
'Venezüella'ya füze konuşlandırsak...'
Doğu Avrupa'ya ABD kalkanını Rusya'nın arka bahçesini bulandırma çabası olarak niteleyip bunu kendilerinin Latin Amerika'ya füze yerleştirmesiyle kıyaslayan Baluyevski, "Bir izleyicimiz Venezüella'ya bu ülkeyi İran ve diğer füzelerden korumak için füze konuşlandırmamızı istedi. Amerikalı ortaklarımız da izleyicimizin bizden yapmamızı istediği şeyi yapıyor" dedi. ABD'nin kalkan ısrarı karşısında Rus meclisinin (Soğuk Savaş sonrasının kilit savunma akdi olan Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması'ndan (AKKA) çekilmeyi onayladığını anımsatan komutan, bu sayede Rus silah ve ekipmanlarını nereye yerleştirecekleri konusunda sınırlama içinde olmayacaklarının altını çizdi. AKKA'nın zaten Rusya aleyhine olduğunu ve 1990'ların ortamında bir savaştan kaçınmak için imzalandığını söyleyen Baluyevski, "Bu, zaten çok külfetli bir anlaşmaydı. Ve buna sadece Rusya uymuştu" diye ekledi. (Rio Novosti, afp)