Sezer'den Polonya'ya 'soykırım' sitemi

Polonya'yı idare eden ikizlerden biri dün Ankara'dan geçti. Kaczynski ikizlerinden Jaroslaw başbakanlık yaparken, cumhurbaşkanı olan Lech, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in davetlisiydi.

ANKARA - Polonya'yı idare eden ikizlerden biri dün Ankara'dan geçti. Kaczynski ikizlerinden Jaroslaw başbakanlık yaparken, cumhurbaşkanı olan Lech, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in davetlisiydi. Türkiye'nin AB üyeliğini destekleyen Kaczynski, 2005'te Polonya parlamentosunun 'Ermeni soykırımı'nı tanımış olmasından ötürü Sezer'in sitemiyle karşılaştı.
Dün Köşk'te 21 pare top atışıyla karşıladığı Kaczynski'yle basına toplantısında iki ülke arasındaki 600 yıllık geçmişi hatırlatan Sezer, Polonya parlamentosunun kararına üstü örtülü atıfta bulundu: "İki köklü ulusun birbirini daha iyi tanıyıp anlamasını, bilgi eksikliğinden kaynaklanan önyargılardan arınarak, daha da yakınlaşmasını diliyoruz." Konuk Cumhurbaşkanı da, iki ülkenin NATO ortaklığı ve tarihsel bağlarını hatırlatarak, iki ulus arasında sosyal ve kültürel bir çok benzerlikler bulunduğunu söyledi. "Türkiye'nin AB'yi ekonomik ve askeri açıdan güçlendireceğine olan inancımı tekrar dile getirmek istiyorum" diyen Kaczynski, Polonya sermayesinin gelişine konulan engellerin kaldırılmasını istedi.
Chopin yorumları için şövalyelik madalyası
Daha sonra TBMM Başkanı Bülent Arınç'la bir araya gelen Polonya Cumhurbaşkanı, üç bilim insanıyla Polonyalı besteci Chopin'i yorumlamadaki başarılarından ötürü piyanist İdil Biret ve Gülsin Onay'a şövalyelik haçı üstün hizmet madalyası taktı.