Shakira konseri Afganistan'ı karıştırdı

Afganistan'da sekiz bağımsız televizyon, 60 radyo kanalı ve yüzlerce dergi ve gazeteye kavuşan bağımsız medyayı, Kolombiyalı ünlü şarkıcı Shakira'nın konseri yüzünden devrik Taliban'ın ruhu çarptı.

KABİL - Afganistan'da sekiz bağımsız televizyon, 60 radyo kanalı ve yüzlerce dergi ve gazeteye kavuşan bağımsız medyayı, Kolombiyalı ünlü şarkıcı Shakira'nın konseri yüzünden devrik Taliban'ın ruhu çarptı. MTV, Oprah ve Pop Idol'un versiyonlarını yayımladığı için mimlenen en büyük özel televizyon kanalı Tolo TV, Shakira konserini ekrana getirince ortalık karıştı. 'Hips Don't Lie' adlı ünlü şarkısını da seslendiren şarkıcının göğüs kısmının bilgisayarla kapatılması da muhafazakârları yatıştıramadı. Din adamları ayaklanırken, Kültür Bakanlığı televizyona ciddi sonuçlarla karşılaşacağı tehdidi savurdu.
Kâbil'deki meclisin yeni kabul ettiği ve yakında yürürlüğe girecek olan yeni basın yasası da tartışmanın tuzu biberi. Zira yasa, ülke kültürüne aykırı yayınlara geçit vermezken, dini programların devreye sokulmasını
içeriyor. Aksi halde kanallar kapatılma tehlikesi yaşayacak.
'İntihar için teşvik'
Devlet televizyonu, Shakira konserini yerden yere vuran din adamları ve vekilleri ekrana taşırken, iktidar yanlısı Visa gazetesi, 'Çıplak pop şarkıcısı ve dansı intihar bombacılarına ilham veriyor. Shakira'nın şarkısı, intihar eylemcilerinin eğitildiği kamplarda annelerini acılar içinde bırakacak bizim ham gençleri teşvik için gösterilecek" tepkisi gösterdi. Tolo TV'nin sahibi Saad Muhseni ise, "Yayın kışkırtıcı değildi ve Shakira bilgisayarda kapatılmıştı. Hükümet baskı için bahane arıyor. Taliban'a yer verince 'teröristlerle konuşmuş', hükümeti eleştirince 'uzlaşmaya karşı çıkmış' oluyoruz" dedi. Kamuoyu da bölünmüş gözüküyor. 41 yaşındaki kapıcı "Shakira'nın elbiseleri çok dardı. Dindar insanlar Batı'nın değerlerini dayattığını söylüyor ama ben sorun görmüyorum" diyor. (Telegraph)