Sicilyalı işadamı mafyaya savaş açtı

Kalabriya mafyasının (Ndrangheta) iki hafta önce Almanya'da altı kişiyi öldürmesiyle dikkatlerin yeniden mafyaya çevrildiği İtalya'da, işadamları 'haraca son' isyanı başlattı.

ROMA - Kalabriya mafyasının (Ndrangheta) iki hafta önce Almanya'da altı kişiyi öldürmesiyle dikkatlerin yeniden mafyaya çevrildiği İtalya'da, işadamları 'haraca son' isyanı başlattı. İtalyan TÜSİAD'ı Confindustria'nın Sicilya şubesi önceki günkü olağanüstü toplantısında 'pizzo' adlı haracı ödememe kararı aldı. Şube, pizzo ödeyen üyeleri de birlikten atacak. Sicilya'da aylık haraçlar, sokak satıcılarında 60 avro, oteller ve restoranlarda 600 avro, büyük işletmelerdeyse 17 bin avro. Sicilya şubesinin yıllık verdiği haraç da 10 milyar avroyu buluyor.
İsyan önerisi, pizzo ödemeyince ölüm tehdidi alan ve işletmesi saldırıya uğrayan Confindustria üyesi Andrea Vecchio'dan geldi. Vecchio, Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'ya yazdığı mektupla 'Böyle yaşayamayız, sadece biz değil devlet de saldırıya uğruyor' derken, ordu müdahalesi isteyen de çıktı. Başbakan Romano Prodi kararı 'iyi örnek' diye nitelese de ordu müdahalesini reddedip, "Mücadele ancak sivil toplumla kazanılır" dedi.