Şiddetten Erbil de nasibini aldı

İçişleri Bakanlığı binasının önünde gerçekleşen saldırıda kadın ve çocuklar da yaşamını yitirdi.Ölenlerden biri Türk

ABD ve Kürtlerin "Irak'ın yegâne huzur bölgesi' dediği Erbil, dün 800 kilogram TNT taşıyan bir kamyonun patlamasıyla sarsıldı. Sağlık Bakanlığı'na göre 19, İçişleri'ne göreyse 14 kişinin öldüğü patlamada yaklaşık 90 kişi yaralandı. Ölenlerden birinin Türk vatandaşı olduğu belirtildi.

BAĞDAT - ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, dün Irak'a sürpriz ziyaret yaparken, 'Irak'ın yegâne huzur bölgesi' diye reklam edilen Kuzey Irak Kürt yönetiminin başkenti Erbil can pazarına döndü. Tahminen 800 kilo TNT taşıyan kamyonla Kürt İçişleri Bakanlığı'nın önünde düzenlenen intihar saldırısında, Sağlık Bakanı Ziryan Abdurrahman'a göre 19, İçişleri Bakanı Kerim Sinacri'ye göre 14 kişi ölürken en az 87 kişi yaralandı. Kurbanlar arasında Türkler de var.
Bakanlığın bulunduğu 60 Metre Caddesi'nde altyapı-yol çalışmasını üstlenen Türklere ait Taşyapı firması, saldırıda bir Türk'ün öldüğünü, biri ağır iki Türk'ün yaralandığını belirtti. Firma, ölen Türk'ün kimliğini 32 yaşındaki Bülent Özdemir olarak açıkladı. Ayda 1500 dolara silindir operatörü olarak çalışan Özdemir, evli ve iki çocuk babasıydı. Haberle yıkılan Sivas'taki annesi Mukaddes Özdemir, oğluna Irak'a dönmemesini söylediğini, ama dinletemediğini anlattı.
Kurbanlar arasında bakanlık çalışanlarının yanı sıra çocuk ve kadınlar da var. Patlamanın etkisiyle yerde iki metrelik çukur açılırken bakanlık binası da hasar gördü.
'Barışçıl Kürdistan' rüyasını dağıtan saldırıdan, Kürt vekil Mahmud Osman, Kaide bağlantılı Sünni Arapların Ensar el Sünnet ile Kürtlerin Ensar el İslam örgütlerini sorumlu tuttu. Bir hafta önce Süleymaniye'de bir hücreyi ortaya çıkaran polisin saldırı planını öğrendiğini aktaran Osman, yakalananların sorguda İran'da eğitim aldıklarını itiraf ettiklerini öne sürdü.
ABD'li işadamları ziyaret etmişti
Saldırı, ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı Paul Brinkley'in bölgeye yatırımı teşvik için 20 Amerikalı işadamını Erbil'e getirip "Bu ziyaret Batılı yatırımcıların Irak'ın istikrarlı bölgesini görmeleri için fırsat" mesajı vermesinin üzerinden 24 saat geçmeden gerçekleşti. Yabancı yatırımcılara vergi muafiyeti müjdesi veren Kürt yönetimi başbakanı Neçirvan Barzani de "Kürdistan, Irak'ın ticari kapısı olacak" demişti. Kürt yönetimi lideri Mesud Barzani de, Avrupa turunda tezlerini AB'ye anlatmakla meşguldü.
Kürt yönetiminin statü referandumuyla topraklarına katmaya çalıştığı Kerkük de karışıyor. Son olarak Kerkük'te Amerikan desteğiyle çıkan Irak Yarın gazetesinden dört gazeteci öldürüldü. ABD güçleri ise sivil katliamlara imza attı. ABD helikopterleri, Bakuba'da okula ateş açıp yedi öğrenciyi öldürdü. Mandali'de yola bomba yerleştiren iki direnişçiye ateş açan ABD helikopterleri, yoldan geçen ikisi çocuk beş sivili de öldürdü. Irak yargısı bir Cezayirliyi, ABD helikopteri düşürüp yedi askerin ölümüne yol açmaktan idama mahkûm etti. ABD ordusuna sohbaharda Irak'a gidecek 35 bin kişilik takviye gücü hazırlaması talimatı verildi. (Dış Haberler)