Siderot sakinleri Rus ruleti gibi hayata isyan ediyor

Filistin'deki iç çatışmalar sırasında Gazze'den atılan Kassam roketleri yüzünden diken üstündeki İsrail'in Siderot kenti sakinleri, 'Rus ruletini' andıran hayatlarına sonunda isyan etti.

KUDÜS - Filistin'deki iç çatışmalar sırasında Gazze'den atılan Kassam roketleri yüzünden diken üstündeki İsrail'in Siderot kenti sakinleri, 'Rus ruletini' andıran hayatlarına sonunda isyan etti. Bir haftada 120 Kassam'ın yarıya yakınının düştüğü 20 bin nüfuslu kentte. önceki akşam kasımdan beri ilk kez 35 yaşında bir kadının ölmesi halkı sokağa döktü. Hedefte Başbakan Ehud Olmert ile Dışişleri Bakanı Tzipi Livni vardı.
Yollarda lastik yakan protestocular, Livni'nin AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile görüştüğü bina önünde gösteri düzenledi. Hükümeti kendilerini koruyamamakla suçlayan onlarca kişi, Livni'nin kentten ayrılmasını aracının geçeceği yolu keserek engellemeye çalışıp, bakana ait olduğunu sandıkları bir araca çeşitli maddeler attı. Livni başka araçla giderken, eylemciler dükkânları taşladı. Livni'den birkaç saat sonra kente gelen Olmert de hedef oldu. Onlarca kişi, Başbakan'ı yuhalayıp 'Rezalet' sloganı attı. Alexander Rieman adlı bir kişi, "Roketlerle kuşatıldık. Kimin vurulacağını asla bilemiyorsunuz. Kendimizi hükümetin korumak istemediği ikinci sınıf vatandaşlar gibi hissediyoruz" derken, Shalom Halevy hissiyatını "Yedi yıldır bombalanıyoruz. Artık eylem istiyoruz. Hamas liderleri tek tek yok edilmeli" diye dile getirdi. Halkı yatıştırma peşindeki Olmert, 'roket saldırılarına derhal çözüm olmadığı' uyarısı yapıp "Öfke ve acınızı anlıyorum. O yüzden buraya geldim" diyebildi.
İsrail'in suikast listesi
Gazze'ye misillemeler yapan İsrail, dün Hamas liderlerini öldürme tehdidini yinelerken, Maariv bir suikast listesi yayımladı. İzzeddin Kassam Tugayları liderlerinin yer aldığı listede İsrail saldırısıyla tekerlekli sandalyeye mahkûm olmuş 'bomba dehası' örgüt lideri Muhammed Deif ile Ahmed Cebari, Ahmed Gandur, Raed Sad ve Mervan İsa ve İslami Cihad'ın askeri kanadı Kudüs Tugayları liderlerinden Halid Mansur var.