Siftah Kafkasya için yapılıyor

Siftah Kafkasya için yapılıyor
Siftah Kafkasya için yapılıyor

Davutoğlu?nun bakan olarak ilk konuğu Azeri bakan yardımcısı Azimov oldu. FOTOĞRAF: REUTERS

Davutoğlu, Türk dış siyasetinin dümenine geçer geçmez Azeri Dışişleri Bakanı Azimov'la görüştü. Kafkas diplomasisini hızlandıran Başbakan 13 Mayıs'ta Bakü'de Aliyev'le, 16 Mayıs'ta Soçi'de Putin'le görüşecek

ANKARA - Kabine değişikliğiyle Dışişleri Bakanlığı’na atanan Ahmet Davutoğlu, TBMM’de yemin edemeden kendini Dağlık Karabağ trafiğinin ortasında buldu. Dün Davutoğlu’nun ilk konuğu Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Araz Azimov olurken Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Kafkasya temaslarının takvimi netleşti. Davutoğlu, Azeri diplomata Türkiye ile Ermenistan’ın ilişkileri normalleştirmek için ortaya koyduğu ‘yol haritası’ yüzünden kaygıya gerek olmadığı mesajı verirken, Erdoğan’ın beklenen Bakü ziyaretini 13 Mayıs’ta yapıp, 16 Mayıs’ta da Rusya’ya uçacağı açıklandı.
Türk dış politikasının son yıllarda perde arkasındaki aktörü Davutoğlu, dün perde önüne geçip Azimov’u kabul etti. Azerbaycan ile sorunlar yaşanan bir dönemde gerçekleşen görüşmenin gündeminde Türkiye’nin Ermenistan’a açılımı ve Dağlık Karabağ sorununun çözümüyle ilgili gelişmeler vardı. Davutoğlu’nun Erivan’la temasları hakkında Azimov’a bilgi verdiği öğrenildi. Dışişleri’nden bir kaynak, ‘yol haritası’yla ilgili kaygıların tartışıldığını belirterek “Dışişleri bakanının ilk toplantısını Azeri yetkiliyle yapması tesadüf değil. İlişkilerde sorun yok ama önümüzdeki dönem karşılıklı üst düzey temaslar yoğunlaşacak” dedi. Edinilen bilgilere göre görüşmede 8 Mayıs’ta Prag’da yapılacak enerji zirvesi de ele alındı.

Putin ve Aliyev’le randevu

Davutoğlu-Azimov görüşmesinden hemen sonra Erdoğan’ın, beklenen Bakü ziyaretini 13 Mayıs’ta yapacağı duyuruldu. Erdoğan, 12 Mayıs gecesi Bakü’ye hareket edip ertesi gün Devlet Başkanı İlham Aliyev ile buluşacak. Erdoğan’ın, Aliyev’e Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesinin Kafkasya’nın barış ve istikrarı için önemine işaret edip ‘Azerbaycan’ı üzecek bir adım atmayız’ güvencesi verecek. Ardından 14 Mayıs’ta Polonya’ya gitmesi beklenen Erdoğan’ın Kafkas diplomasisi trafiği 16 Mayıs’ta Rusya ile sürecek. Rus Başbakanı Vladimir Putin’in daveti üzerine Soçi’ye gidecek olan Erdoğan, Azeri ve Ermeni meseri görüşecek. Çalışma ziyareti Putin’in yazlık konutunun bulunduğu Soçi ile sınırlı kalacak.
Erdoğan’ın Karabağ’a odaklı bu yoğun trafiği öncesinde AGİT Minsk Grubu’nun çözüm süreci çerçevesinde Aliyev 6 Mayıs’ta, Putin 7 Mayıs’ta Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan ile bir araya gelecek. (Radikal, Reuters, aa)