Şii Basra'da şeriat, kadınlar için Azrail gibi çalışıyor

Saddam döneminde Irak'ta laiklik hüküm sürerken, ABD işgali sonrası güneyde kadınlar için yaşam İran'dan bile feci bir cehenneme dönüştü.

BASRA - Saddam döneminde Irak'ta laiklik hüküm sürerken, ABD işgali sonrası güneyde kadınlar için yaşam İran'dan bile feci bir cehenneme dönüştü. Son beş ayda İslami kurallara uygun davranmadıkları için 40'tan fazla kadının öldürülüp cesetlerinin sokağa atıldığı Şii kenti Basra, kadınlar için baskı ve korku hapishanesi gibi. Kentteki bir duvara kırmızı boyayla yazılan ve makyaj yapan ya da başörtüsü takmadan sokağa çıkan kadınların korkunç biçimde cezalandırılacağı tehdidi vahameti sergiliyor: "İtaat etmeyenler cezalandırılacak. Allah şahidimizdir ki biz uyardık".
Aileleri korkudan bildirmiyor
Cesetlere kadınları zina ya da başka 'namus suçları'yla itham eden notlar iliştirilmiş. Basra polis müdürü tümgeneral Abdül Celil Halef, "Bazı kadınlar çocuklarıyla birlikte öldürüldü. Bunlardan biri altı, diğeri 11 yaşındaydı" dedi. Polis merkezinde kurbanların fotoğrafları var. Bunlardan biri olan 45 yaşındaki Hayat Cassim, karnına iki el ateş edilip vurulmuş. Cesedi gözleri bağlı bulunmuş 30 yaşlarındaki bir diğerinin kimliği meçhul. Halef, tüyler ürperten bir bilgi daha veriyor: "Kurban yakınları cinayetleri asla bildirmiyor, çünkü dedikodu ya da suçlularca öldürülmekten korkuyorlar".
Artık kadınlar başörtüsüz sokağa çıkmaya korkuyor. 27 yaşındaki Hıristiyan Rita Enver, Irak'ı terk etmeyi bile düşünmüş: "Ölüm tehdidini okumak korku verici. Bazen ben bile başörtüsü takıyorum" dedi. Bir kız öğrenci, baskının üniversiteye de girdiğini belirtti: "Öğrenci de olan Sadr hareketinden bir yetkili, bana kızların sınava başörtüsü takmadan girmemesi gerektiğini söyledi. 'Allah'ın izniyle üniversitede başörtü takmayan kız kalmayacak' dedi." (Reuters, afp)