Şii Türkmen ve Kürtlere katliam


Görgü tanıkları "Her yer yıkıldı" dedi. Ölen ve yaralananların arasında pek çok çocuk da var.
Türkmen ve Kürt 153 ölü

Türkmen köyü Emirli'deki pazaryerine bomba yüklü kamyonla düzenlenen intihar saldırısında en az 105 kişi yaşamını yitirdi, onlarca kişi yaralandı. Ahmed Marif ile Gargoş adlı Şii Kürt köylerine yapılan saldırılarda ise toplam 48 kişi can verdi.

KERKÜK - Iraklı Kürtlerin bu yıl sonunda düzenlenmesi planlanan referandumla Kürdistan'a katıp bölgenin başkenti yapmak için asıldığı petrol diyarı Kerkük'le alevlenen ateş, bu kez Tuz Hurmatu'da bir Türkmen köyü ile Diyala'da iki Şii Kürt köyünü yaktı. Üç köyde ölü sayısı bir kaynağa göre, 153'ü, başka bir kaynağa göre 198'i buldu.
Yangın yeri Irak'ta dün Bağdat'ın 165 km kuzeyinde yer alan Türkmen köyü Emirli cehenneme uyandı. Kerkük bölgesindeki Emirli'de bomba yüklü kamyonla düzenlenen intihar saldırısı köyü neredeyse ortadan kaldırdı. 40 ev ile 20 dükkân yerle bir olurken bölgedeki 'güvenlik koordinasyon merkezi' komutanı Albay Saman Hamid, 105 kişinin öldüğünü, beş keşinin kaybolduğunu ve 250 kişinin yaralandığını söyledi. Bölgenin sivil yöneticisi Hamad Raşid ölü sayısını 125, Tuz Hurmatu polis yetkilisi Abbas Emin 150 olarak verdi. Enkaz altından çıkarılamayanlar olduğu belirtilirken şarapnel parçaları 700 metre ötede bile can aldı. En az 10 araç hurdaya döndü.
Polis şefi Hüseyin Ali Raşid, Emirli'nin yerle bir olduğunu söylerken, eşi ve kızı yaralanan Heytem Yalman gördüklerini "Her yer yıkıldı, 700 metreden fazla uzakta olan ev ve dükkânlar bile" sözleriyle anlattı. Patlayan kamyona yüzlerce metre ötede bulunan bakkal Ekber Aziz, "Alışverişe gelen kadın ve çocuğuyla ilgileniyordum. İkisi de öldü" dedi. Gözlerini Kerkük'teki hastanede açan Sukayna Abdürrezzak ise, "Çocuğumun ağlamasını işittim, sonrasını hatırlamıyorum. Odamdaydım, mutfakta olan eşim ve aileme ne olduğunu bilmiyorum" diye konuştu. Saldırı, Bağdat'ta 190 kişinin öldüğü 18 Nisan'daki saldırıdan bu yana tek seferde en ölümcül saldırı oldu.
ABD'nin ölüleri artıyor
Bağdat'ın 140 km kuzeydoğusuna düşen Diyala'nın Şii Kürt köyü Ahmed Marif'te ise önceki gece bir kafeye bombalı saldırıda 26 kişi ölürken 33 kişi yaralandı. Yarım saat sonra Diyala'nın Gargoş köyünde Şii Kürtlerin cenaze törenine yönelik intihar saldırısı 22 kişinin ölümüne, 17 kişinin yaralanmasına neden oldu. Bağdat'ta ise evin damında uyuyan yedi kişilik aile atılan havan topuyla yaşamını yitirdi. Diyala'da Amerikan askerleriyle çatışmada ise Şii Mehdi Ordusu'ndan altı milis öldü. Son iki günde Amerikan ordusu dokuz, Britanya ordusu iki kayıp verdi.
(Dış Haberler)