Şiilerin rekabeti Kerbela'yı karıştırdı

Irak'ta Şiilerin 'Mehdi' addettikleri ve kıyametten önce zuhur edeceğine inandıkları 12. İmam Muhammed Mehdi'nin doğum törenleri (Şabaniye) nedeniyle akın ettikleri Kerbela, iki rakip Şii örgüt arasındaki rekabet yüzünden kan gölüne döndü.

KERBELA - Irak'ta Şiilerin 'Mehdi' addettikleri ve kıyametten önce zuhur edeceğine inandıkları 12. İmam Muhammed Mehdi'nin doğum törenleri (Şabaniye) nedeniyle akın ettikleri Kerbela, iki rakip Şii örgüt arasındaki rekabet yüzünden kan gölüne döndü. 1 milyon hacıyla dolan kutsal kentte pazartesi gecesi patlayıp salı gecesini cehenneme çeviren çatışmalarda 52 kişi ölürken, en az 300 kişi yaralandı.
Dini törenler kısa kesilirken, hacılardan boşaltılan ve sadece sakinlerinin girip çıkmasına izin verilen kentte dün süresiz sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
Şii Başbakan Nuri Maliki partisi Dava'nın ofislerine molotofkokteyli atıldığı kente koşturup, çatışmalardan Saddam'ın Baas partisinin eski üyelerini sorumlu tutarken, olayların gerisinde iki rakip Şii örgütün bulunduğu belirtiliyor: Hükümeti terk eden radikal Şii lider Mukteda Sadr'a bağlı, Kerbela'ya hükmeden Mehdi Ordusu ile hükümetin en büyük partisi Irak Yüksek İslam Konseyi'ne (IYİK) bağlı Bedir Tugayları... Zaten IİYK kontrolündeki güvenlik güçleri, olayın çıkış sebebini, Mehdi Ordusu'nun kendilerine ve Bedir Tugayları'na ateş açması olarak aksettirdi. Sadr ise ilginç bir çıkış yaptı. Mehdi Ordusu'nun olaylardaki rolünü reddedip bağımsız soruşturma talep ederken, taraftarlarını ortalığın sakinleşmesi için güvenlik güçleriyle işbirliğine çağıran Sadr, daha sonra milis güçlerinin faaliyetlerini altı ay askıya aldı. Kurbanlar için üç günlük yas da ilan eden genç Şii liderin Necef ofisinden yapılan açıklamada "Mehdi Ordusu'na onuruna layık olacak şekilde yeniden yapılanmasına değin altı ay tüm faaliyetlerini askıya alması emrini veriyorum" denildi. Sadr'ın bir yardımcısı bunun Mehdi Ordusu'nun işgal güçleri yahut diğer gruplara karşı her türlü silahlı faaliyetinin durması anlamına geldiğini belirtti.
Kutsal minareler delik deşik
Havan toplarının da kullanıldığı çatışmalarda bazı binalar ateşe verilirken bir karakol ve ambulanslar hedef oldu. Bedir Tugayları'nın koruduğu İmam Hüseyin ve İmam Abbas türbelerinin kubbe ve minarelerinde kurşun delikleri açıldı. Yüz binlerce hacının panikle kaçıştığı kente takviye birlik yollandı. Ama dün kent merkezinin boşaltılması emri verilmesine karşın, El Arabiya televizyonu Mehdi Ordusu milislerinin bölgede konuşlu kalıp silahlarını havaya kaldırdıklarını aktardı.
Sadr bloku vekili Hamid Kanuş'un gözaltına alındığı ve bırakılmaması halinde Sadr yanlılarının valinin ofisine saldırma tehdidi savurdukları aktarıldı. Kerbela'dan sorumlu komutanı görevden alıp olayların çığrından çıkmasıyla ilgili soruşturma açan Maliki ise kontrolün güvenlik güçlerinde olduğunu savundu. (ap, afp)