Silvio'nun misafir kıyağı isyan ettirdi

ROMA - 18 yaşındaki manken Noemi Letizia’yla ilişkisinin ortaya çıkmasından sonra eşinin açtığı boşanma davasıyla gündemden düşmeyen İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin başı gene yargıyla dertte. Fotoğrafçı Antonello Zappadu tarafından Sardunya’daki lüks villasında ‘haremiyle’ eğlenirken gizlice görüntülenen ve özel hayatı ihlal edildiği gerekçesiyle fotoğraflara basın yasağı getiren Berlusconi’nin adı açıklanmayan ünlü bir İtalyan şarkıcının ve o dönemde 17 yaşında olan Letizia’nın da bulunduğu misafirlerini villasına askeri uçaklarla taşıdığı iddiası muhalefeti ayağa kaldırdı.
Bir tüketici hakları derneği (Codacons) görev amaçlı tahsis edilen resmi araçların suistimali şikayetiyle yargıya başvurdu. Savcılık soruşturma başlatma kararı alırken, muhalefetteki İtalya’nın Değerleri partisinden Antonio Di Pietro “Devletin uçaklarını şarkıcı arkadaşları için kullanmak kişisel mahremiyet kapsamında değildir. Aslında bu olay Berlusconi’nin kamu mallarını nasıl da özel mülkü olarak gördüğünün tipik bir örneği” tepkisini gösterdi. Ancak Temmuz 2008’de parlamentodan geçirdiği dokunulmazlık yasasının başbakana dokunmayı ne kadar mümkün kılacağı meçhul. 

‘İftiracılar mahremiyeti ihlal ediyor!’
72 yaşındaki Berlusconi ise olup bitenlere ateş püskürüyor. “İftiracıların arkasına takılmaktan ve başkalarının mahremiyetini ihlal etmekten başka solun önerebileceği hiçbir şey yok. Eminim ki bu nefret ve çekememezlik kampanyası bumerang gibi onlara dönecek” diyen Berlusconi, haftasonundaki Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri önceki popülaritesinin hala yüksek olduğunu savundu. Berlusconi’ye göre kendisini onaylayanların oranı ‘yüzde 75.1’den sadece yüzde 73’e düşmüş’. (Reuters)