Şimon Peres artık cumhurbaşkanı

İsrail'in Nobel Barış ödüllü emektar siyasisi Şimon Peres resmen cumhurbaşkanlığı görevini üstlendi. 83 yaşında büyük ölçüde sembolik olan bu makama yedi yıllığına oturan Peres, ülkenin dokuzuncu cumhurbaşkanı oldu.

KUDÜS - İsrail'in Nobel Barış ödüllü emektar siyasisi Şimon Peres resmen cumhurbaşkanlığı görevini üstlendi. 83 yaşında büyük ölçüde sembolik olan bu makama yedi yıllığına oturan Peres, ülkenin dokuzuncu cumhurbaşkanı oldu. Parlamentoda (Knesset) Tevrat'a el basarak yemin eden Peres, 'yeni evim' diye nitelediği görevinin her din, mezhep ve yaştan herkese açık olacağını söyledi. Peres, 48 yıldır Knesset üyesi. Beş kez girdiği seçim yarışını hiç kazanamasa da iki kez başbakanlığı üstlendi, savunma ile dışişleri gibi bakanlıklarda bulundu.
1993'te Dışişleri Bakanı'yken Filistin lideri Yaser Arafat ve Başbakan İzak Rabin'le Oslo anlaşması nedeniyle Nobel ödülü alan Peres'in selefleri Ezer Weizman ile Moşe Katsav'ın yolsuzluk ve seks skandalı sebebiyle makamlarına verdiği zararı gidermesi bekleniyor.