Sırada Bağdat'ı böl-yönet planı var

Bush yönetiminin Irak başkenti Bağdat'ta direnişe karşı böl-yönet planını uygulamaya koyacağı, bu planın direnişçiler kadar İran'ı da hedef alacağı öne sürüldü.

BAĞDAT - Bush yönetiminin Irak başkenti Bağdat'ta direnişe karşı böl-yönet planını uygulamaya koyacağı, bu planın direnişçiler kadar İran'ı da hedef alacağı öne sürüldü. Independent muhabiri Robert Fisk, 'Amerika'nın Bağdat planı: Böl ve yönet' başlıklı haberinde, Bağdat'ın resmi 89 mıntıkasından 30'unda şu uygulamaya gidileceğini aktardı: Bölge tümüyle barikatlarla çevrilecek, bölgeye bir 'kapı'dan girip çıkılacak, giriş-çıkış izni sadece yeni çıkarılan kimlik kartlarına sahip Iraklılara verilecek. Bu plan için çağrılacak 40 bin Amerikan askerinin çoğunluğu ise İran sınırı yakınına yerleştirilecek ki, İran'a olası saldırıda devreye girebilsinler.
Fisk, Bush yönetiminin Irak'a takviye asker göndererek Bağdat'ta güvenliği sağlama planında başarı elde edemezken, böl-yönet aşamasının ABD'nin Irak'taki 'en hırslı direnişle mücadele programı' olacağını yazdı. Uygulamanın Vietnam Savaşı'nda başarısız olmasına rağmen Irak'ta yeniden gündeme gelmesini ABD'nin umutsuz durumda bulunmasına bağlayan Fisk, aynı yöntemin sömürgeci Fransa'yı Cezayir'in bağımsızlığı için mücadele eden Ulusal Kurtuluş Cephesi karşısında hezimete uğrattığını ve İsrail'e Filistin işgalinde kazanım getirmediğini hatırlattı.
Ama Fisk'e göre Bush yönetiminin hesabı daha karmaşık. Plan çerçevesinde Bağdat'ın güneyiyle doğusuna yollanacak 40 bin askere tekabül eden beş mekanize tugayından en az üçü, başkent ile İran sınırı arasında bir yere konuşlandırılacak. Böylece ABD ya da İsrail'in bu yıl içinde düzenleyeceği olası bombardımanda, İran, sınırın yakınında saldırma potansiyeli bulunan bir ABD gücüyle burun buruna gelecek.
Petraeus hazırlamış
Independent'ın ayrıntılarını öğrendiğini belirttiği planı, Başkan George W. Bush'un şubatta Irak'taki ABD güçlerinin komutasına atadığı General David Petraeus toparlamış. Kansas'taki bir askeri üste düzenlenen altı aylık kursta hazırlanan planda, Irak'ta görevli Amerikalı komutanlar, deniz piyadelerinin üst düzey yetkililerinin yanı sıra en az dört İsrailli üst düzey yetkili de katkıda bulunmuş. Plan uyarınca öncelikle Şiiler korunacak, askerlik yapacak yaştaki erkekler gözaltına alınacak, kimlik kartı kontrolü için Petraeus'un 2005'te 2.5 metre yüksekliğinde setle kuşattığı Tel Afer kenti model alınacak.
Fisk halkın 'yarı kapalı cezaevi'ne konulacağını belirtirken, iki eski Amerikalı üst düzey yetkili şu itirazları getirdi: "Direnişçiler halktan olduğundan içeri sızmanın, hatta yeni kimlik kartı almanın yolunu bulur. 'Kale'ler arasındaki irtibat için helikopterlere başvurulacak, oysa helikopterler en kolay hedef. Ardından bölge sakinlerinin desteği alınarak devriyelere saldırı düzenlenecek. Her bir Irak askeri öncelikle kendi mezhep ya da etnik grubuna sadakat göstereceğinden direnişçileri engellemeyecek. ABD güçleri yoğun ateşle karşılık verince de bedelini güya korunan semt ve sakinleri ödeyecek." (Independent)