Sırbistan'dan 'Batılı' kampanya

Çanlar Batı destekli Kosovalı Arnavutlar'ın bağımsızlığı için çalarken, 1999'daki NATO harekâtıyla de facto yitirdiği bölgenin bağımsızlık ilanını durdurma çabasındaki Sırbistan...

BELGRAD - Çanlar Batı destekli Kosovalı Arnavutlar'ın bağımsızlığı için çalarken, 1999'daki NATO harekâtıyla de facto yitirdiği bölgenin bağımsızlık ilanını durdurma çabasındaki Sırbistan, ünlü Batılı liderlerin ülkelerinin birlik-beraberliğini savunurkenki tutumları hatırlatan poster kampanyası başlattı. Kosova'yı 'tarihi yurt' kabul eden Sırbistan'ın dev ilan tahtalarına 'Kosova Sırbistan'dır' sloganıyla yapıştırdığı posterlerde hedef, Kosova'nın bağımsızlığının baş destekçisi ABD ile Britanya'yı 'ikiyüzlü' göstermek.
İlk ABD Başkanı George Washington'ın profilini "Özgür insanlar mıyız yoksa köle miyiz, göstermenin zamanı geldi" sözü tamamlıyor. Britanya'nın 2. Dünya Savaşı'nda Nazilere direnişinin simgesi olan eski başbakan Winston Churchill'in ise 'birlik' bayrağıyla pozu tercih edilmiş. Tabii Churchill'in 1940'ta parlamentoya yaptığı meşhur konuşmasındaki tüm dünyaca bilinen "Bizim olanı savunacağız. Asla teslim olmayacağız" sözü unutulmamış.
Köleliği bitiren eski ABD Başkanı Abraham Lincoln, Fransa'nın Nazi işgalinden kurtuluşunda önemli rol oynamış efsane cumhurbaşkanı Charles de Gaulle, 1960'ların başında Soğuk Savaş'ın en civcivli döneminde ABD başkanlığı yapmış John F. Kennedy ve Soğuk Savaş sırasında Doğu Bloku'yla iyi ilişki politikası yürütmüş eski Alman Başbakanı Willy Brandt'ın her birinin posteri var.
Kiril'i kim anlar?
Sırbistan'ın Kosova bakanlığı, liderlerle vecizeleri tercih nedenini şöyle açıkladı: "Bu sözler kritik tarihi anlarda demokratik toplumların ulusal çıkarlarını savunma ve koruma ihtiyacını gösteriyor. Bu liderlerin tutumu, ABD, Britanya, Fransa ve Almanya toplumlarının üzerine kurulduğu değerlerin oluşumunda kilit önemdeydi." Lakin Kiril alfabesiyle basılan posterlerin Sırbistan dışında da kullanılıp kullanılmayacağı meçhul.
ABD-AB-Rusya troykası, çöken Kosova'nın statüsü görüşmeleriyle ilgili raporu 10 Aralık'ta BM'ye sunacak. Güvenlik Konseyi'nde bağımsızlığa karşı Rus vetosu hazır. AB, Sırbistan Başbakanı Voyislav Koştunitsa'nın danışmanının 'Konsey çiğnenirse savaşın yasal araç olduğu' sözünü geri almasını istedi. Koştunitsa ise, bağımsızlığın 1999'da NATO'nun Sırbistan harekatını yasallaştırmayı ve ABD ile NATO için kukla devlet yaratmayı amaçladığını söyledi. Uluslararası Kriz Grubu, Batı'ya Mayıs 2008'de şartlı bağımsızlığı tanımasını salık verdi. (Reuters, afp)