Şirketler Bush'a iklim muhtırası verdi

ABD Başkanı'nın geleneksel yıllık konuşması olan Birliğin Durumu'nu ilk kez Demokratların hâkimiyetindeki bir Kongre'ye karşı yapmak zorunda kalan George W. Bush, şirket yöneticilerinin küresel ısınma kıskacına girdi.

WASHINGTON - ABD Başkanı'nın geleneksel yıllık konuşması olan Birliğin Durumu'nu ilk kez Demokratların hâkimiyetindeki bir Kongre'ye karşı yapmak zorunda kalan George W. Bush, şirket yöneticilerinin küresel ısınma kıskacına girdi. Bush'un bu sabaha karşı konuşması öncesi toplanan 10 büyük Amerikan şirketinin yöneticileri, küresel ısınmayla mücadeleyi gönüllü çabalara bırakmanın yeterli olmadığını, Kongre'nin bu yıl sera gazlarının salınımını kısıtlayacak zorunlu uygulama getirmesi gerektiğini belirtti.
Bush'a kazan kaldıranlar arasında, alüminyum devi Alcoa, petrol devi BP America, kimyasal devi DuPont, inşaat-madencilik teçhizatı, dizel-doğalgaz motorları, gaz tirbünleri üretiminin bir numarası Caterpillar, teknoloji şirketleri topluluğu General Electric, enerji şirketi Duke gibi ekonomiye damgasını vuran markalar var. Bu şirketlerin çevreci örgütlerle birlikte oluşturduğu 'ABD İklim Eylemi Ortaklığı', Bush'a mektup göndererek, iklim için ekonominin tamamında pazarı peşinden sürükleyecek koordineli eyleme geçilmesi gerektiğini anlattı. Mektupta, Kongre'den çıkarılacak bir yasayla 10 yıl içinde bugünkü sera gazı salınımlarının yüzde 10 oranında, 2050'de yüzde 60 oranında azaltılması istenildi.
Şirket yöneticileri, bir basın toplantısı da düzenleyerek, Bush yönetiminin küresel ısınmayla mücadeleden ekonominin zarar göreceği söylemine karşı çıktı. Yöneticiler, işin dönüm noktasının salınımların azaltılması karşılığı ekonomik teşvik verilmesi olduğunu anlattı. Duke Başkanı Jim Rogers, "Zorunluluk getirilmeli. Küresel ısınma bilimi net. Harekete geçmemize yetecek kadarını biliyoruz. Şimdi harekete geçmek zorundayız" dedi. Beyaz Saray ise, zorunluluk getirmeyi reddetti.
Bush'tan benzin atağı
Kongre'deki konuşmasında sera gazlarının salınımına karşı somut birşey söylemekten kaçınan Bush, buna karşılık ABD'deki benzin tüketimini 2017 yılına kadar yüzde 20 azaltılması hedefi için Kongre'den destek istedi. ABD Başkanı bunun için yakıt kalitesinin artırılması, alternatif yakıt üretiminin ve kullanımının teşvik edilmesini önerdi. (Dış Haberler)