Sırp adaleti Bosna için ilk kez ses verdi

Bosna iç savaşındaki Srebrenitsa katliamından BM'ye bağlı Uluslararası Adalet Divanı nezdinde aklanan Sırbistan, Srebrenitsa'yla ilgili gördüğü ilk davada dönemin en kanlı milis grubu 'Akrepler'in dört üyesine toplam 58 yıl hapis cezası dağıttı.

BELGRAD - Bosna iç savaşındaki Srebrenitsa katliamından BM'ye bağlı Uluslararası Adalet Divanı nezdinde aklanan Sırbistan, Srebrenitsa'yla ilgili gördüğü ilk davada dönemin en kanlı milis grubu 'Akrepler'in dört üyesine toplam 58 yıl hapis cezası dağıttı. Temmuz 1995'te BM korumasında bölge olmasına rağmen 8 binden fazla Müslüman erkeğin katledildiği Srebrenitsa'da, dörtlü, altı Boşnak erkeğini arkadan kurşuna dizerken görüntülenmişti. Sırp yargısının 'dönüm noktası' diye nitelenen kararı, Belgrad'la 'Kosova'ya bağımsızlığını ver, AB üyeliğini al' pazarlığı yapıldığı bir döneme denk geldi.
Dava temyize gidiyor
Dün Sırbistan savaş suçları mahkemesi, Akrepler'in beş üyesinden Slobodan Mediç ve Branislav Mediç'e 20'şer, suçunu itiraf eden Pera Petraseviç'e 13, Aleksandır Mediç'e 5 yıl hapis cezası verdi, Aleksandır Vukov'u kanıtsızlıktan akladı. Savcılar ülkedeki maksimum ceza olan 40'ar yıla varan hapis istemişti. BM'nin eski Yugoslavya için Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nin (USSM) Slobadan Miloşeviç davasındaki kanıtlarından biri olan kasette, milis grubun hendeğe yüzü koyun yatırdıkları delikanlıları bakirlikleriyle alay ettikten sonra arkadan vurduğu görülüyor. Kurbanlardan beşinin cesedi 1999'da bulunmuştu. Yargıcın kararında, dörtlünün sivil nüfusa karşı savaş suçu işlediği belirtilerek, "Mediç, diğer üç sanık ile başka iki kişiye, delikanlıları öldürüp cesetlerini bölgeden uzaklaştırarak çatışmada öldükleri izlenimi yaratma emri vermiş" denildi. Sanık temyize gidiyor.
Boşnaklarla Hırvatların Sırbistan devletine karşı Adalet Divanı'nda açtığı soykırım davasından, şubatta çok tartışmalı bir karar çıkmıştı: 'Bosna genelinde katliam, Srebrenitsa özelinde soykırım işlendi. Sırbistan, soykırımdan sorumlu değil, ama engelleme yükümlülüğünü yerine getirmedi. Belgrad, tazminat ödemesin, ama özür dilesin.' Sırbistan seçimiyle milliyetçilerin ağırlık koyduğu parlamentodan özür çıkarma imkânı yok. 'Sırpların Sırpları yargıladığı en büyük savaş suçu davası' ve 'Sırbistan'ın ilk Srebrenitsa davası'ndan çıkan dünkü mahkûmiyet kararları ise, bunu telafi etme çabası olabilir. (Dış Haberler)