Sırp lider Ankara'da gönül çalıyor

Priştine ile Belgrad arasındaki statü görüşmelerinin çökmesinin ardından Ankara'ya gelen Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç, Kosova'nın tek taraflı bağımsızlık ilanına karşı uyarıda bulunurken sıcak mesajlarla iki halk arasındaki önyargıları yıkmaya çalıştı.

ANKARA - Priştine ile Belgrad arasındaki statü görüşmelerinin çökmesinin ardından Ankara'ya gelen Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç, Kosova'nın tek taraflı bağımsızlık ilanına karşı uyarıda bulunurken sıcak mesajlarla iki halk arasındaki önyargıları yıkmaya çalıştı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan'la görüşen Tadiç, "Tek taraflı eylemler barış getirmez. Sakin ve sabırla görüşme istiyoruz, savaş değil" mesajı verdi. Tadiç, dış siyaset ve sınır kontrolünü Sırbistan'a, diğer konuları Kosova'ya bırakan özerklik teklifi götürdüklerini ama Arnavutların reddettiğini belirtti. Tadiç, Türkiye'ye "Haydi artık önyargılarımızı yıkalım. Gül ve ben dostuz" diye seslendi.
Tadiç'in Gül'le görüşmede Türkiye'den 'ilkeli tutum' beklediklerini dile getirdiği belirtildi. İlkeli tutumdan kasıt Kosova'nın BM kararı olmadan tek taraflı tanınmaması. Gül'ün de "Gelişmeler bizi derinden sarsıyor. Tek taraflı bağımsızlık kaygı yaratır. Barış ve istikrarın sağlanmasında ısrarlıyız" yanıtını verdiği kaydedildi.
Tadiç'in onuruna Çankaya Köşkü'ndeki akşam yemeğinde da ortak değerler vurgusu yapıldı. Gül, "Sırpça ve Türkçede 5 bin ortak kelime var. Bunlardan biri de 'inat'. Hoşgörünün yerleşmesi için 'inatla' çalışmalıyız" derken Tadiç de bir başka ortak kelimeyle yanıt verdi: "Ortak özelliği olumlu yönde kullanmalıyız. Böylece 'kör sokak'lara girilmeyecektir." (Radikal, aa)