Sırp lider: Kosova'yı bağımsız Kürdistan izler

ABD ile AB Kosova'nın bağımsızlığı için bastırırken, Batı yanlısı Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç bunun bağımsız Kürt devletine emsal oluşturabileceği uyarısı yaptı.

NEW YORK - ABD ile AB Kosova'nın bağımsızlığı için bastırırken, Batı yanlısı Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç bunun bağımsız Kürt devletine emsal oluşturabileceği uyarısı yaptı. Tadiç, perşembe günü BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Kosova'nın bağımsızlığının tek taraflı tanınmasının öngörülemeyen sonuçları olabileceğinden söz etti.
Euobserver'a göre Tadiç "Uluslararası yasal düzen bir daha hiç eskisi gibi olmaz, egemen devletlere büyük tehlike teşkil eder, pek çok ayrılıkçı hareket bu yeni kurulan emsali kullanır. Zira bölgede pek çok Kosova var, Dağlık Karabağ, Abhazya, Güney Osetya, Makedonya, Bosna ve Kürdistan dahil" dedi.
'Kürtleri daha kararlı kılar'
Kuzey Irak yönetimiyle bağlantılı Peyamner sitesine göre, Tadiç
"Kosava'nın bağımsızlığı Kürtleri ayrılma noktasında daha kararlı hale getirir. Kosova'dan sonra Kürtler de bağımsızlığını elde edebilir'' diye konuştu.
Kosova pazarlıklarının BM Güvenlik Konseyi'nde Rusya'nın veto tehdidiyle çökmesinin ardından ABD ile AB Kosova'nın bağımsızlık ilanı ve kendilerinin tanıması seçeneğini değerlendiriyor. Kosova'nın Arnavut-Sırp bölgelerine ayrılması seçeneği bile telaffuz edildi. Ankara, Kosova'da BM çerçevesinde adil ve sürdürülebilir çözümü destekliyor. (Dış Haberler)